‚Opice z afrických zemí.‘ Nahrávka z roku 1971 upozorňuje na Reaganův rasistický komentář

Někdejší americký prezident Ronald Reagan ještě jako guvernér Kalifornie v roce 1971 při telefonickém rozhovoru s tehdejším prezidentem Richardem Nixonem označil africké vyslance při OSN za opice. Dokládá to nahrávka, kterou zveřejnil americký list The Atlantic.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident Ronald Reagan na fotografii z roku 1980. | Zdroj: Reuters

Reagana, který podporoval Tchaj-wan, rozčílilo, že se afričtí vyslanci v OSN postavili proti USA na stranu Číny. Hlasováním se tehdy rozhodlo o uznání Číny a vyloučení Tchaj-wanu z OSN, načež tanzanská delegace začala tančit. „Včera večer, to vám povím, koukal jsem na to v televizi,“ začal v rozhovoru s Nixonem Reagan. „Ano,“ řekl Nixon. „Vidět ty opice z těch afrických zemí, ať jdou k čertu, ještě se ani nenaučili nosit boty!“ postěžoval si Reagan, načež se Nixon hlasitě rozesmál.

Brutální surovec, označil Trump v sérii příspěvků demokratického kongresmana Cummingse

Číst článek

Nahrávku v úterním článku The Atlantic zveřejnil Tim Naftali, který vyučuje historii na Newyorské univerzitě a v letech 2007 až 2011 vedl Nixonovu prezidentskou knihovnu.

Záznam byl poprvé zveřejněn Národním archivem USA ještě za Reaganova života v roce 2000. Nahrávky musely být pravděpodobně kvůli ochraně Reganova soukromí sestřihány a rasistický dialog byl odstraněn. Po Reaganově smrti v roce 2004 už ale podle Naftaliho přestala otázka ochrany soukromí hrát v této záležitosti roli.

Guvernéra Virginie vyzývají, aby odstoupil. Může být na rasistické fotce v hábitu Ku-klux-klanu

Číst článek

Na Naftaliho žádost následně Národní archiv zveřejnil rozhovory v plném znění, konkrétní nahrávku z roku 1971 získal Naftali před dvěma týdny.

Reagan podle Naftaliho Nixonovi volal s cílem ho přesvědčit, aby Spojené státy opustily OSN. Nixon později v rozhovoru se svým ministrem zahraničí řekl, že Reagan si chtěl hlavně stěžovat na Afričany s tím, že označil tanzanskou delegaci za „kanibaly“, kteří „ani neměli boty“.

Reagan veřejně hájil apartheid v Jihoafrické republice a Rhodesii v 70. letech minulého století. Prezidentem USA byl v letech 1981-1989, v době, kdy vrcholila studená válka a začal rozpad Sovětského svazu. Po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou zemřel v roce 2004 ve věku 93 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme