Rozpad Československa: 0 % hlasů pro Mečiarovo hnutí v Lopašově? 'Převlečené komunisty jsme nevolili'

Před 25 lety vyhrál volby na Slovensku s velkou převahou Vladimír Mečiar a všechno spělo k rozdělení země. Mečiarovo HZDS získalo 37 % hlasů a ostatní strany ho jen z dálky sledovaly. Na východ od českých hranic je ovšem jedna obec, kde Mečiar získal 0 % hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Lopašov(Slovensko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar na své chalupě v roce 1992.

Vladimír Mečiar na své chalupě v roce 1992. | Zdroj: TASR.sk

Obec, kde si Mečiarovo hnutí připsalo nejslabší výsledek se jmenuje Lopašov. Leží nedaleko české hranice a na slovenské poměry to tehdy byla naprostá výjimka. V seriálu Rozpad Československa, který připravil Radiožurnál, se podíváme právě tam.

"Volil jsem tehdy KDH. Odjakživa a furt ji volím, ať je tam kdo chce. Mečiar mě nezaujal, nikdy. Dávno měli sebrat to, co rozkradli a měli je zavřít. To říká každý," vrací se o čtvrtstoletí zpět obyvatel obce Lopašov Jano Bederka.

Jano Bederka je typický volič z vísky schované mezi nízkými kopečky, kde žije něco málo přes 300 duší. Tehdejší starosta Jozef Bederka několikrát zdůrazňuje, že katolíci tady ani nemuseli dělat předvolební kampaň.

Čekali jsme změnu k lepšímu

"Tak je to rarita, víte, tehdy nám to ani nepřišlo," vzpomíná bývalý starosta Lopašova Jozef Bederka. "Naše obec je taková vysloveně křesťanská, odjakživa tu byli katolíci. Měli jsme tu tehdy vynikajícího pana děkana, faráře," vypočítává. V devadesátých letech prý všichni v Lopašově čekali změnu k lepšímu. "Komunismu jsme měli všichni plné zuby," zdůvodňuje očekávání po sametové revoluci.

Konec Československa: před 25 lety se společný stát Čechů a Slováků začal rozpadat

Číst článek

"Nám Mečiar vadil určitě. Myslím si, že každý věděl, že to byli bývalí komunisti. V podstatě asi jen převlékli kabáty a dali nové legitimace s tím rozdílem, že se možná ještě více nabalovali, než to předtím bylo povolené. Asi tak," popisuje Jozef Bederka, proč Mečiarovo hnutí nemělo v obci žádnou podporu.

Po návsi rozpálené slunkem kráčí stařenka ve zdobném kroji. Marie Hurbanová pochází z Moravy, v Lopašově ale žije přes půl století. "Už jsme měli i 80 procent KDH a už, už, už to padá. Mečiar nás nezajímal, ani dnes jsme ho nikdo nevolili," líčí Marie Hurbanová z Lopašova.

K Moravě blízko

Bývalý staorsta mezitím vypočívá, co Lopašovské táhne k na západ k Moravě. Zmiňuje podobné kroje, folklor, záhoráckou řeč... "Takže k Moravě mám velmi blízký vztah. Odjakživa," končí výčet, když mu do řeči skáče náhodný kolemjdoucí. "To začali po těch volbách asi Mečiar s Klausem rozdělovat republiku. Asi dva kohouti na jednom smetišti nemohli pravděpodobně být," přichází se svou politologickou úvahou.

Kvíz: Kdo vydělal na rozdělení Československa?

Číst článek

"No, tak nám až to tak jedno nebylo, protože my tu žijeme na slovensko-moravském pomezí. Do Hodonína jsme jezdili více než do Skalice, anebo do Senice, anebo do Holíče," popisuje další vazbu na Česko. "Tam se jezdilo na jarmarky, tam se jezdilo prodávat, kupovat, to nám bylo velmi blízké," vzpomíná.

Nebyli jsme divní

Společná manželství z obou stran hranice jsou tady proto úplně běžná. Rozdělování státu tu tenkrát nikoho nenapadlo. Říká současný starosta Marián Bederka. Na 0 % ve volbách pro Mečiara je dodneška hrdý.

"Tehdy nás měli všichni za divné, ale čas ukázal, že divný byl někdo druhý a ne my," rekapituluje starosta Bederka.

V následujících volbách už v Lopašově Vladimír Mečiar nějaké hlasy získal. Stále to ale byla mizivá procenta.

Ľubomír Smatana, sam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme