Sarkofágy, keramika, ostatky. Archeologové hlásí v Egyptě objev 2000 let starých hrobek

Archeologové v Egyptě se mohou podle televize BBC pochlubit novými objevy. Podařilo se jim odkrýt zhruba dva tisíce let staré hrobky s různými artefakty.

Tento článek je více než rok starý.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V jedné z hrobek objevili archeologové sarkofágy s částmi vymodelovanými do tvarů lidských obličejů.

V jedné z hrobek objevili archeologové sarkofágy s částmi vymodelovanými do tvarů lidských obličejů. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vědci našli celkem tři hrobky. Zkoumat teď budou jejich obsah, zaměří se na sarkofágy, kamenné rakve nebo třeba úlomky keramiky, které v hrobkách ležely. Samotné hrobky byly co do nálezů pestré a každá skrývala rozdílné artefakty.

Archeologové objevili v Egyptě 17 mumií. Bezprecedentní nález, tvrdí

Číst článek

Do jedné z hrobek se archeologové museli dostávat velmi úzkou šachtou vytesanou ve skále, v komoře na druhém konci pak objevili sarkofágy s částmi vymodelovanými do tvarů lidských obličejů.

Další hrobka zase obsahovala šest skromnějších schránek pro uložení ostatků, včetně jedné dětské schránky. Vědci našli i přímo ostatky mužů, žen i dětí. 

Všechny tyhle zmíněné artefakty podle egyptského ministerstva památek dokazují, že bylo na místě nálezů velké pohřebiště. Archeologové teď budou zjišťovat mimo jiné i stáří nalezených předmětů - například právě zmíněných keramických úlomků.

Ty podle prvních odhadů vznikly někdy v období mezi vládou 27. dynastie a řecko-římským obdobím. To je ale dost široký časový úsek. 27. dynastie se datuje od roku 525 před naším letopočtem a řecko-římské období trvalo až do 4. století našeho letopočtu.

Další hrobka obsahovala šest skromnějších schránek pro uložení ostatků, včetně jedné dětské schránky. Vědci našli i přímo ostatky mužů, žen i dětí. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hrobky se nachází v provincii Mínjá. Oblast leží zhruba tři sta kilometrů jižně od hlavního města. Autem se tam dá z Káhiry dostat zhruba za čtyři hodiny.

Není to ale poprvé, co v této oblasti archeologové kopají. Jde vlastně o pokračování prací, které na místě začaly už v roce 2015. A egyptské úřady jsou odhodlané v pracích pokračovat. Ministerstvo pro památky je přesvědčené, že mohou archeologové objevit v provincii ještě spoustu dalších tajemství.

Jejich domněnku potvrzují předchozí nálezy. Zvlášť v posledních měsících jsou archeologové při vykopávkách v provincii Mínjá opravdu úspěšní.

Už na jaře vykopali ve vesnici Tuna al-Gabal na třicet neporušených mumií. Tehdejší objev byl unikátní i v tom, že se v okolí vesnice podařilo poprvé najít velké pohřebiště lidských ostatků. Vědci tam totiž vykopávali hlavně zvířecí mumie.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme