Zemřel Ivan Otto Schwarz, jeden z posledních československých veteránů RAF za 2. světové války

Zemřel generálmajor slovenského letectva Ivan Otto Schwarz - jeden z posledních československých veteránů britského královského letectva. Bylo mu 94 let.

Londýn (Aktualizováno: 16:36 4. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný veterán Ivan Otto Schwarz, rodák ze slovenské Bytče | Foto: Jiří Hošek | Zdroj: Český rozhlas

O smrti Schwarze informoval slovenský velvyslanec v Londýně Ľubomír Rehák. Ivan Otto Schwarz byl palubním střelcem posádky bombardéru Liberator 311. perutě kapitána Oldřicha Doležala.

Hrátky s německými letouny i zdržení, které znamenalo přežít. Zeman v Londýně ocení také československé letce

Číst článek

Ta na Vánoce roku 1943 potopila německou zásobovací loď Alsterufer. „Udělali nejprve raketový útok a pak jsme udělali ještě s bombama. Olda střílel rakety, já jsem střílel z kulometu, jsem odstřelil komunikační síť, co měli na lodi, takže nemohli komunikovat, žádat o pomoc a podobně,“ zavzpomínal před lety ve vysílání Radiožurnálu Schwarz.

Vojenská kariéra generálmajora Schwarze, který pocházel ze slovenské Bytče, byla lemována okamžiky, kdy jen o vlásek unikl smrti. Často v tom hrála roli náhoda, v tomto případě liknavost kamaráda Huga Melliona.

„Připravoval letadlo s velitelem letky, ve které jsem sloužil. Vzali si letadlo, že poletí do Londýna. Já ještě neměl vybavenou propustku, Hugo mě zdržel, tak jsem řekl: Leťte, přijedu za vámi vlakem. Co se stalo? Já jsem přijel, oni nepřijeli. Zřítili se. Kdyby mi byl Hugo dal ty papíry včas, byl jsem dnes v Brookwoodu pochovaný s nimi,“ vzpomíná Schwarz.

V polovině června loňského roku převzal v Londýně z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, medaili Za hrdinství.

Tereza Chlubná, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme