Zemřel Ivan Otto Schwarz, jeden z posledních československých veteránů RAF za 2. světové války

Zemřel generálmajor slovenského letectva Ivan Otto Schwarz - jeden z posledních československých veteránů britského královského letectva. Bylo mu 94 let.

Londýn (Aktualizováno: 16:36 4. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný veterán Ivan Otto Schwarz, rodák ze slovenské Bytče | Foto: Jiří Hošek | Zdroj: Český rozhlas

O smrti Schwarze informoval slovenský velvyslanec v Londýně Ľubomír Rehák. Ivan Otto Schwarz byl palubním střelcem posádky bombardéru Liberator 311. perutě kapitána Oldřicha Doležala.

Hrátky s německými letouny i zdržení, které znamenalo přežít. Zeman v Londýně ocení také československé letce

Číst článek

Ta na Vánoce roku 1943 potopila německou zásobovací loď Alsterufer. „Udělali nejprve raketový útok a pak jsme udělali ještě s bombama. Olda střílel rakety, já jsem střílel z kulometu, jsem odstřelil komunikační síť, co měli na lodi, takže nemohli komunikovat, žádat o pomoc a podobně,“ zavzpomínal před lety ve vysílání Radiožurnálu Schwarz.

Vojenská kariéra generálmajora Schwarze, který pocházel ze slovenské Bytče, byla lemována okamžiky, kdy jen o vlásek unikl smrti. Často v tom hrála roli náhoda, v tomto případě liknavost kamaráda Huga Melliona.

„Připravoval letadlo s velitelem letky, ve které jsem sloužil. Vzali si letadlo, že poletí do Londýna. Já ještě neměl vybavenou propustku, Hugo mě zdržel, tak jsem řekl: Leťte, přijedu za vámi vlakem. Co se stalo? Já jsem přijel, oni nepřijeli. Zřítili se. Kdyby mi byl Hugo dal ty papíry včas, byl jsem dnes v Brookwoodu pochovaný s nimi,“ vzpomíná Schwarz.

V polovině června loňského roku převzal v Londýně z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, medaili Za hrdinství.

Tereza Chlubná, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme