Sonda potvrdila, že v kryptě pod kostelem v Horšovském Týně je pohřben místokrál

Speciální sonda s dvoumetrovým ramenem a kamerou nahlédla do krypty pod kostelem svatého Petra a Pavla v Horšovském Týně na Domažlicku. Díky ní tým odborníků přečetl nápis na cínové rakvi a potvrdil, že je tam pohřben místokrál.

Horšovský Týn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkum krypty pod kostelem v Horšovském Týně

Průzkum krypty pod kostelem v Horšovském Týně | Foto: Martina Klímová | Zdroj: Český rozhlas

Malá dírka v podlaze a skrz ni prostrčené rameno sondy. Tak to vypadalo v kostele svatého Petra a Pavla v Horšovském Týně. Tým složený z odborníků, jako jsou lékař, historik, archeolog nebo geofyzik, tam přijel zkoumat podzemní kryptu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nápis na cínové rakvi potvrdil, že jsou zde skutečně uloženy ostatky Jana IV. Poslechněte si víc

Cílem bylo zjistit technický stav pohřební komory, zmapovat její obsah pro další bádání a potvrdit, že uvnitř se nachází cínový sarkofág a v něm pohřbený významný šlechtic českých dějin.

Komora má zhruba sedm metrů čtverečních, nachází se zde na deset rozpadlých dřevěných rakví a opravdu i jeden sarkofág.

„Nápis na cínové rakvi nám potvrdil, že jsou zde skutečně uloženy ostatky Jana IV. neboli Jana mladšího Popela z Lobkowicz, jednoho z hybatelů národních dějin, který jako místokrál zastupoval panovníka v době jeho nepřítomnosti,“ říká geofyzik Jiří Šindelář.

Průzkum krypty pod kostelem v Horšovském Týně | Foto: Martina Klímová | Zdroj: Český rozhlas

„Sarkofág je srovnatelný například s tím, v němž jsou uloženy ostatky císaře Rudolfa II.,“ doplnil.

Badatelé teď pode něj získávají důležitá data a informace o způsobu pohřbívání nejvyšších špiček tehdejší společnosti.

Nahlédnutí do krypty se zúčastnil mimo jiné přímý potomek Jana IV. Michal Lobkowicz a nenechal si ho ujít ani amatérský historik Luděk Thomayer.

„Jan IV. z Lobkowicz měl k Horšovskému Týnu osobní vztah. Roku 1547 postihl město a hrad ničivý požár a po něm právě Jan nechal hrad přestavět na renesanční zámek, který město zdobí dodnes,“ uvedl. 

Martina Klímová, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme