Před 77 lety začalo Slovenské národní povstání. Letošní oslavy jsou kvůli covidu omezené

Od Slovenského národního povstání uplynulo 77 let. Tradiční piety v Banské Bystrici se v neděli zúčastní veteráni i představitelé státu. Pro veřejnost je připravená ukázka vojenské techniky. Kvůli pandemii koronaviru budou ale oslavy omezené.

Banská Bystrica Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Ján Golian, jeden z vůdců Slovenského národního povstání

Generál Ján Golian, jeden z vůdců Slovenského národního povstání | Foto: autor neznámý | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Obvykle se v tehdejším centru povstalců Banské Bystrici sejdou desítky tisíc lidí. Letos je ale oficiální část programu včetně piety a proslovu prezidentky Zuzany Čaputové otevřená jen pro pozvané hosty. Těch bude kvůli opatřením nanejvýš tisíc. Akt bude přenášet televize.

Generál, který vyhlásil povstání na Slovensku. Ján Golian je dnes neprávem opomíjená osobnost

Číst článek

Pro veřejnost je připravená ukázka vojenské techniky, včetně přeletu letadel a také možnost setkat se s účastníky bojů z roku 1944.

29. srpna 1944 obsadili partyzáni Banskou Bystrici a vyhlásili obnovení Československé republiky. Němci ale hned na začátku odzbrojili dvě východoslovenské divize, které měly otevřít cestu Rudé armádě. Nejvýchodnější povstalecké linie tak byly najednou od Sovětů vzdálené nejméně 150 kilometrů.

Velitel východoslovenské armády - generál Augustín Malár - byl v té době v Bratislavě. Když 30. srpna 1944 přednesl projev v bratislavském rozhlase, o osudu svých vojáků neměl ponětí. „Ten projev nebyl vysloveně proněmecký, ale byl takový: ‚Vojáci, vraťte se zpátky do kasáren. Potom, přiměřeně k okolnostem budeme táhnout za jeden provaz.‘ A to i ty – řekněme - revolučně naladěné vojáky i důstojníky poněkud dezorientovalo,“ popsal Radiožurnálu historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Lidé neznalí vlastní historie jsou ve světě ztracení, říká na 75. výročí povstání velvyslanec Slovenska

Číst článek

Malárovo vystoupení tak přispělo k tomu, že se k povstání nepřidaly i některé ze západoslovenských posádek. Povstání skončilo 27. října 1944, kdy padla Banská Bystrica. „Generál Viest pak vydává rozkaz k ústupu do hor. A do hor odcházejí ti nejodhodlanější a ti nejohroženější,“ dodal Rajlich.

Ten samý den vyčíslil okupační velitel na Slovensku Hermann Höfle dosavadní ztráty povstalců na dva tisíce padlých.

Po obsazení Banské Bystrice německými jednotkami uspořádal tehdejší prezident Josef Tiso ve městě vojenskou přehlídku, aby poděkoval německé armádě za potlačení povstání. Velitele ozbrojeného odporu Viesta a Goliana nacisté dopadli. Stopy slovenských generálů se ztrácejí v koncentračním táboře Flossenbürg.

Ladislav Novák, Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme