‚Bylo tam velké nadšení, zpívalo se.‘ Před 76 lety začalo Slovenské národní povstání

Začněte s vystěhováním - tak znělo heslo, kterým před 76 lety začalo Slovenské národní povstání. Do jeho čela se postavili generálové Rudolf Viest a Ján Golian. Slováci tak dali jasně najevo, že se distancují od fašistického Slovenského státu.

Banská Bystrice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Ján Golian, jeden z vůdců Slovenského národního povstání

Generál Ján Golian, jeden z vůdců Slovenského národního povstání | Foto: autor neznámý | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

29. srpna 1944 obsadili partyzáni Banskou Bystrici a vyhlásili obnovení Československé republiky. Oslav ve městě se zúčastnil i tehdy třiadvacetiletý Leo Eliáš. „Bylo tam velké nadšení, zpívalo se. A stali jsme se vojáky 1. československé armády na Slovensku,“ vzpomínal pro projekt Paměť národa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Lucie Korcové o Slovenském národním povstání

Němci ale hned na začátku odzbrojili dvě východoslovenské divize, které měly otevřít cestu Rudé armádě. Nejvýchodnější povstalecké linie tak byly najednou od Sovětů vzdálené nejméně 150 kilometrů.

Velitel východoslovenské armády - generál Augustín Malár - byl v té době v Bratislavě. Když 30. srpna 1944 přednesl projev v bratislavském rozhlase, o osudu svých vojáků neměl ponětí. „Ten projev nebyl vysloveně proněmecký, ale byl takový: ‚Vojáci, vraťte se zpátky do kasáren. Potom, přiměřeně k okolnostem budeme táhnout za jeden provaz.‘ A to i ty – řekněme - revolučně naladěné vojáky i důstojníky poněkud dezorientovalo,“ popsal Radiožurnálu historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Generál, který vyhlásil povstání na Slovensku. Ján Golian je dnes neprávem opomíjená osobnost

Číst článek

Malárovo vystoupení tak přispělo k tomu, že se k povstání nepřidaly i některé ze západoslovenských posádek. Povstání skončilo 27. října 1944, kdy padla Banská Bystrica. „Generál Viest pak vydává rozkaz k ústupu do hor. A do hor odcházejí ti nejodhodlanější a ti nejohroženější,“ dodal Rajlich.

Ten samý den vyčíslil okupační velitel na Slovensku Hermann Höfle dosavadní ztráty povstalců na dva tisíce padlých. Ozbrojené střety ale podle historika Rajlicha pokračovaly: „Ta celková suma se vyšplhá až na zhruba 19 tisíc osob.“

Po obsazení Banské Bystrice německými jednotkami uspořádal tehdejší prezident Josef Tiso ve městě vojenskou přehlídku, aby poděkoval německé armádě za potlačení povstání. Velitele ozbrojeného odporu Viesta a Goliana nacisté dopadli. Stopy slovenských generálů se ztrácejí v koncentračním táboře Flossenbürg.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme