Na balkónech okupantů viselo prádlo a ryby. ‚Když odcházeli, byli uražení,‘ vzpomíná sousedka důstojníků

Když přijeli, byli slyšet a vidět všude. Když odjížděli, zmizeli po anglicku, přestože mluvili rusky. Největší vojenská posádka sovětské okupační armády na Slovensku vznikla ve Sliači, kam vojáci přiletěli hned 21. srpna 1968.

Slovensko ’68 Sliač Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská Sliač | Foto: Lubo.Bidlen | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Dnes už ve Sliači „dočasný pobyt" sovětských okupantů připomíná jen jediná budova a také památník, který tam nedávno postavilo několik nadšenců. Kolem něj stojí bytovky, ve kterých žijí bývalí sousedé sovětských důstojníků. Jak na jejich pobyt vzpomínají místní?

Přehrát

00:00 / 00:00

Na balkónech okupantů viselo prádlo a nasolené ryby

„Bydlely jsme tu jen jedna, dvě slovenské rodiny. Většina byli Rusové. Byli primitivní, byli i inteligentní,“ vzpomíná Marta Kašparová, která byla manželkou vojenského pilota.

Po příchodu sovětů odešla z letiště, ve Sliači ale zůstala a s některými ruskými sousedy se i seznámila. „O politice jsme se nikdy nebavili. Oni věděli, že tu nemají co dělat,“ vypráví důchodkyně. „Když odcházeli, tak nám neřekli sbohem, nic, byli uražení, že musejí pryč.“ Řadoví vojáci bydleli v kasárnách, v bytovkách jen důstojníci a civilové.

Jedna země, dva národy. Jaký byl rok 1968 na Slovensku? A jak místní na události dnes vzpomínají? To mapuje seriál reportáží od Ľubomíra Smatany pro Radiožurnál

Ve Sliači Sověti postupně převzali řadu objektů a zbudovali vlastní zázemí. „Měli svoje obchody, my jsme tam chodili jen pro plzeň, v našich obchodech nebyla,“ vzpomíná Jozef Pastorek.

Sověti prodávali benzín a barevné televizory, kupovali oblečení nebo vybavení domácností. Všude, kde vznikly vojenské základny, kvetl čilý obchod.

Poslední sovětský voják opustil Československo 21. června 1991. Zůstaly po nich zdevastované objekty, kontaminovaná půda a na letišti ve Sliači jediný dům v sovětském stylu.

Ľubomír Smatana, Jakub Wojtovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme