Národní muzeum představilo výstavu Sluneční králové. K vidění je na 300 předmětů starých i 5000 let

Na výstavě Sluneční králové mohou návštěvníci Národního muzea vidět téměř 300 historických předmětů ze starověkého Egypta starých až 5000 let. Výstava se otevře v pondělí a představí i nejvýznamnější objevy českých vědců v egyptské lokalitě Abúsír. Jak v neděli řekli novinářům představitelé muzea a egyptského státu. Egypt ještě nikdy do zahraničí nezapůjčil takové množství významných artefaktů a výstava patří mezi nejvýznamnější v historii muzea.

Praha (Aktualizováno: 18:25 30. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expozice mimo jiné představí nejvýznamnější objevy českých vědců v egyptské lokalitě Abúsír | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Expozice se zaměří na období egyptské říše, kdy v lokalitě Abúsír vznikaly velké pyramidové komplexy. Název výstavy odkazuje na panovníky páté dynastie starověkého Egypta, kteří uznávali jako hlavní božstvo slunečního boha Rea a z nichž čtyři si svoje pyramidové hrobky postavili právě v Abúsíru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž vedoucí kulturní redakce Radiožurnálu Michaely Veteškové

Asi 90 artefaktů pro výstavu prochází z Egypta, další jsou zapůjčeny ze světových muzeí nebo jsou součástí československého podílu na nálezech učiněných v Egyptě.

„Po Egyptě je druhým největším zapůjčitelem pro tuto výstavu je egyptské muzeum v Berlíně,“ uvedl Pavel Onderka, jeden z autorů výstavy.

„Je to bez přehánění jedna z nejvýznamnějších výstav, které Národní muzeum za dobu své existence uspořádalo,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš.

Dodal, že návštěvníci se budou moci na vlastní oči přesvědčit o tom, jak významná byla práce českých egyptologů za poslední desítky let. Přípravy podle ředitele zkomplikovala pandemie koronaviru a fakt, že se ji i přesto podařilo zorganizovat, označil za zázračné.

Artefakty k vidění jen jednou

Ředitelův náměstek Michal Stehlík dodal, že přepravu předmětů, která normálně trvá půl roku či rok, stihli organizátoři výstavy za několik týdnů.

„Výstava ukazuje, že jste silnější než epidemie covidu-19,“ řekl egyptský ministr pro památky a cestovní ruch a také egyptolog Chálid Anani. Rovněž připomněl šedesát let trvající úspěšnou spolupráci mezi Egyptem a Českem v oblasti egyptologie.

Výstava je podle něj výborně připravená a jedná se o jednu z největších expozicí o nejstarším období Egypta, které kdy byly uspořádány. „Řada z artefaktů opouští hranice Egypta úplně poprvé a některé z nich i naposled,“ doplnil.

Ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě Miroslav Bárta řekl, že se v mnoha ohledech jedná o výjimečnou akci, například je to největší expozice zaměřená na historii konkrétní lokality.

Pojistka na miliardu

Výstava trvající do 7. února se zabývá archeologickou prací, egyptskými panovníky páté dynastie a nálezy v lokalitě Abúsír. Historické artefakty jsou doplněny multimediálními prvky i architektonickým řešením interiérů.

Vzácné egyptské artefakty dorazily do Prahy. Jejich příjezd hlídaly dvě desítky policistů i vrtulník

Číst článek

Výstava se snaží být maximálně audiovizuální, dodal Onderka. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty patří podle muzea bazaltová socha krále Raneferefa nebo soubor soch princezny Šeretnebej a písaře Nefera.

Celková pojistná hodnota artefaktů je podle muzea miliarda korun a jejich hmotnost činí přes deset tun. Součástí akce bude doprovodný program, například přednášky egyptologů, filmy, akce pro děti nebo egyptologická noc v muzeu.

Česká egyptologie má výbornou pověst, na čemž mají zásluhu především vědci z egyptologického ústavu pražské filozofické fakulty, kteří dosáhli řady jedinečných objevů. V lokalitě Abúsír působí čeští egyptologové od přelomu 50. a 60. let a stáli za řadou významných nálezů. Kurátor letošní výstavy Pavel Onderka řekl, že první výstava o starověkém Egyptu se v českých zemích konala v roce 1817.

ela, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme