Němečtí historici ukázali neznámé snímky tábora Sobibor. Mohou dokázat vinu dozorce Demjanjuka

Němečtí historici v úterý představili dosud neznámé fotografie z nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor. Na dvou z 361 zveřejněných snímků je podle odborníků také někdejší dozorce John Demjanjuk, který byl po deportaci z USA odsouzen v Německu v roce 2011 za napomáhání k vraždám více než 28 000 Židů k pěti letům vězení.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demjanjuka, který do vězení kvůli vysokému věku nenastoupil a v roce 2012 zemřel, pomáhali na fotografiích identifikovat kriminalisté metodou biometrického porovnání snímků, uvedl historik Martin Cüppers ze stuttgartské univerzity.

Největší útěk z koncentračního tábora za druhé světové války. Před 75 lety uprchla polovina lidí ze Sobiboru

Číst článek

Demjanjukův syn John mladší uvedl k novým fotografiím, že nic nedokazují. „Je nepodložené tvrdit, že v souvislosti s mým otcem dokazují cokoli,“ citovala Demjanjuka mladšího agentura AP.

Dodal, že snímky sice mají značnou historickou hodnotu, nepotvrzují ale to, že by jeho otec byl v Sobiboru. V táboře sloužil podle verdiktu soudu jako dozorce, což ale obhajoba v procesu popírala. Sám Demjanjuk se vždy označoval za oběť nacistů, do jejichž zajetí jako zraněný sovětský voják padl.

Z nově zveřejněného souboru snímků jich přímo ze Sobiboru pochází 49, což historikům značně rozšířilo dokumentaci tohoto nechvalně proslulého tábora. Dosud se podle odborníků vědělo jen o dvou fotkách Sobiboru.

Historik Martin Cüppers identifikuje dozorce Johna Demjanjuka na fotografiích ze Sobiboru | Foto: Markus Schreiber | Zdroj: ČTK / AP

V úterý představené fotografie patřily zastupujícímu veliteli sobiborského vyhlazovacího zařízení Johannesu Niemannovi, jehož potomci alba předali historikům. Vedle snímků ze Sobiboru zdokumentoval Niemann i svá další působiště. Niemanna v říjnu 1943 zabili vězni při povstání. Po potlačení vzpoury nacisté tábor zlikvidovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme