Když Sověti odcházejí… Jak zachytily rozhlasové mikrofony odsun sovětských vojsk?

V noci z 20. na 21 srpna 1968 okupovala naši zemi vojska pěti států Varšavské smlouvy. Co do počtu šlo převážně o vojska sovětská, více či méně symbolické kontingenty Bulharska, Maďarska, NDR a Polska byly navíc v poměrně krátké době staženy. Sovětské jednotky u nás ale zůstaly až do počátku 90. let...

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsun sovětských vojsk z Frenštátu 26. února 1990

Odsun sovětských vojsk z Frenštátu 26. února 1990 | Zdroj: Muzeum Novojičínska

Jejich odchod umožnila až změněná geopolitická situace ve světě a hlavně v Evropě. Odsud sovětských vojsk měl přitom v našem regionu (Československo, Maďarsko Polsko, NDR) různé logistické podoby i časové harmonogramy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Archiv Plus o odsunu sovětských vojsk (repríza)

Československo začalo o odsunu vojsk vyjednávat hned na počátku roku 1990. Přes pochopitelné obtíže i počáteční obstrukce ze sovětské strany se podařilo dosáhnout smluvně zajištěného harmonogramu (který byl sovětskou stranou dodržen), kdy poslední sovětští vojáci opustili naše území v červnu 1991.  

Z velkého množství rozhlasových nahrávek jsme sestavili časově i žánrově rozmanitou koláž. V pořadu tak zazní dobová vystoupení politiků (prezident Václav Havel) i rozhovory s nimi (poslanec Michael Kocáb), pozdější vzpomínky dalších hlavních aktérů (diplomat Jaroslav Šedivý, generál Svetozár Naďovič) i anketní hlasy občanů, dále pak ukázky z rozhlasového zpravodajství, reportáží a rozhovorů přímo z dotčených lokalit, a také odborné i publicistické analýzy. 

Přestože odsun sovětských jednotek probíhal v zásadě bez větších problémů, několik kritických momentů zde přesto bylo. Ty diplomatické jsme se snažili alespoň částečně zachytit ve vzpomínkách účastníků.

K asi nejvážnější události došlo 9. ledna 1991, kdy uvnitř sovětské vojenské základny na Teplicku explodovala tanková munice a při výbuchu zahynulo 17 sovětských vojáků. Tuto tragickou událost jsme připomněli alespoň ukázkou z dramatického pásma vysílaného o 12 dnů později tehdejším Československým rozhlasem.

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme