Když Sověti odcházejí… Jak zachytily rozhlasové mikrofony odsun sovětských vojsk?

V noci z 20. na 21 srpna 1968 okupovala naši zemi vojska pěti států Varšavské smlouvy. Co do počtu šlo převážně o vojska sovětská, více či méně symbolické kontingenty Bulharska, Maďarska, NDR a Polska byly navíc v poměrně krátké době staženy. Sovětské jednotky u nás ale zůstaly až do počátku 90. let...

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsun sovětských vojsk z Frenštátu 26. února 1990 | Zdroj: Muzeum Novojičínska

Jejich odchod umožnila až změněná geopolitická situace ve světě a hlavně v Evropě. Odsud sovětských vojsk měl přitom v našem regionu (Československo, Maďarsko Polsko, NDR) různé logistické podoby i časové harmonogramy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Archiv Plus o odsunu sovětských vojsk (repríza)

Československo začalo o odsunu vojsk vyjednávat hned na počátku roku 1990. Přes pochopitelné obtíže i počáteční obstrukce ze sovětské strany se podařilo dosáhnout smluvně zajištěného harmonogramu (který byl sovětskou stranou dodržen), kdy poslední sovětští vojáci opustili naše území v červnu 1991.  

Z velkého množství rozhlasových nahrávek jsme sestavili časově i žánrově rozmanitou koláž. V pořadu tak zazní dobová vystoupení politiků (prezident Václav Havel) i rozhovory s nimi (poslanec Michael Kocáb), pozdější vzpomínky dalších hlavních aktérů (diplomat Jaroslav Šedivý, generál Svetozár Naďovič) i anketní hlasy občanů, dále pak ukázky z rozhlasového zpravodajství, reportáží a rozhovorů přímo z dotčených lokalit, a také odborné i publicistické analýzy. 

Přestože odsun sovětských jednotek probíhal v zásadě bez větších problémů, několik kritických momentů zde přesto bylo. Ty diplomatické jsme se snažili alespoň částečně zachytit ve vzpomínkách účastníků.

K asi nejvážnější události došlo 9. ledna 1991, kdy uvnitř sovětské vojenské základny na Teplicku explodovala tanková munice a při výbuchu zahynulo 17 sovětských vojáků. Tuto tragickou událost jsme připomněli alespoň ukázkou z dramatického pásma vysílaného o 12 dnů později tehdejším Československým rozhlasem.

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme