Španělská tajná služba rozluštila 500 let starý kód krále Ferdinanda, používal ho v dopisech

Španělská tajná služba rozluštila tajný kód používající přes 200 speciálních znaků, který v dopisech na počátku 16. století používal král Ferdinand Aragonský. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferdinand Aragonský

Ferdinand Aragonský | Zdroj: Public domain

Dopisy, jež Ferdinand Aragonský posílal generálu Gonzalovi Fernandézi de Cordóba, obsahovaly instrukce ohledně vojenské strategie během válečných operací v Itálii na počátku 16. století. K tajnému kódu se panovník uchýlil pro případ, kdyby se zprávy dostaly do rukou nepřítele.

Mayská civilizace mohla být mnohem rozsáhlejší. Archeologové objevili v Guatemale na 60 tisíc zřícenin

Číst článek

Nyní jsou listy vystaveny ve španělském vojenském muzeu v Toledu. Španělské tajné službě trvalo téměř půl roku, než čtyři z nich rozluštila. Některá z dešifrovaných psaní měla až 20 stran.

Král v dopisech například dává pokyny k rozmístění vojsk, anebo generála kárá, že bez jeho vědomí přikročil k diplomatickému vyjednávání.

Na počátku 16. století trvalo dva týdny, než se zprávy z panovníkova sídla dostaly do jihovýchodní Itálie, kde generál operoval.

Kód se skládá z 88 symbolů a 237 kombinovaných znaků. Každý ze znaků se skládal z dvou až šesti symbolů, což mohl být například trojúhelník nebo číslice. V zápisu navíc nejsou slova ani věty nijak odděleny.

null

null

Španělsko a Francie mezi sebou na počátku 16. století válčily o nadvládu ve Středomoří. Mezi lety 1499 a 1504 se boj soustředil na Neapolské království. Španělé nad ním získali kontrolu v roce 1504 a vládli zde až do roku 1647.

Ferdinand Aragonský se v roce 1469 oženil s Isabelou Kastilskou. Jejich sňatek předznamenal sjednocení Španělska. V roce 1492 padla Granada, poslední maurská pevnost v zemi, čímž dvojice dovršila reconquistu. Ve stejném roce tito španělští panovníci podpořili výpravu Kryštofa Kolumba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme