Verdikt, který zadusil pražské jaro. Před 50 lety Brežněv a spol. rozhodli o invazi do ČSSR

Porada šéfa sovětských komunistů Leonida Brežněva s vrcholnými představiteli Bulharska, Maďarska, Polska a východního Německa, která se uskutečnila 18. srpna 1968 v Moskvě, dala definitivně zelenou invazi armád Varšavské smlouvy do Československa.

Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský zásah proti zemi, která se během takzvaného pražského jara odchýlila od rigidního kurzu, se ale připravoval už mnohem dříve a moskevská porada se stala jen příslovečnou posledním kapkou.

Projekt '68

Události, ke kterým v Československu došlo přesně před 50 lety připomíná Projekt 68. Na speciálním webu najdete příběhy pamětníků srpnového dění, rozhovory, fotogalerie a mnoho dalšího. 

Brežněv tehdy vůdce satelitních zemí seznámil se dvěma listy, dnes známými jako „zvací dopisy“.

V těžké situaci

„Pravicové síly vytvořily příznivé podmínky pro kontrarevoluční převrat. V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele KSSS a SSSR, s prosbou o poskytnutí účinné podpory a pomoci všemi prostředky,“ stálo v rusky psaném dopise, který signovali Alois Indra, Vasil Biľak, Drahomír Kolder, Antonín Kapek a Oldřich Švestka. Druhý napsal česky jen Kapek.

Podle historiků je velmi pravděpodobné, že dopis vznikl v koordinaci s Brežněvem a měl mu sloužit jako zástěrka před mezinárodním společenstvím. Po listopadu 1989 se dopisem, jehož autoři nejspíš porušili i zákony platné v roce 1968, začali zabývat vyšetřovatelé.

Ze všech podepsaných se stíhání ovšem dožil jen Biľak. Po rozdělení federace převzala stíhání slovenská prokuratura, ta je ale v lednu 2011 přerušila kvůli nedostatku svědků. Biľak zemřel v únoru 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme