Mezi oběťmi okupace v Košicích chybí Rom, který zaútočil na sovětský tank lopatou

Od srpna 1968 se v Košicích na Slovensku už sedmkrát změnila deska se jmény obětí. A zřejmě se změní i po osmé, mezi padlými je totiž i důstojník StB.

Košice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Košice (pohled na budovu Státního divadla a historické centrum města) | Foto: Marcin Szala, licence GNU Free Documentation License, verze 1.2

Sedmkrát se změnila tabule, která připomíná oběti srpnové okupace v roce 1968 v Košicích na Slovensku. Dnes je hned na prvním řádku jméno důstojníka státní bezpečnosti, kterého zastřelil vojenský zběh na útěku. To je jeden z důvodů, proč chce skupina lidí kolem tamních umělců a bývalých disidentů desku vyměnit už po osmé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedm pamětních cedulí v Košících, ani jedna správná

V Košicích zastřelili sovětští vojáci hned v první den okupace šest lidí. „Jak jela auta, lidé je bombardovali kameny. Na staveništi hotelu Slovan, nahoře na přístavbě, byla spousta lidí, odtud je bombardovali,“ vzpomíná Jozef, kterému tehdy bylo sedmnáct. Jako ostatní házel na vozidla kameny, jedno se jim podařilo převrátit a zapálit.

Přestože vojáci pálili většinou do vzduchu, několik lidí zastřelili. Jejich jména jsou napsaná na tabuli, která visí na Hlavní ulici za katedrálou svaté Alžběty Durynské. „Je šokující, že na prvním místě je na tabuli Ján Bajtoš, kapitán StB, který nebyl obětí okupace, ale zastřelený mladým dezertérem, co chtěl jít na západ,“ říká výtvarník Peter Kalmus.

Naopak jméno jednoho hrdiny na desce chybí. „Bartolomej Horváth nebyl uvedený mezi oběťmi, protože byl Rom. Přitom byl největší hrdina, vylezl na tank a rozbíjel jim periskopy lopatou,“ vzpomíná Peter Neuwirth.

První pamětní deska vznikla hned v roce 1968. Během normalizace ji komunisté tajně odstranili. Všechny další tabule vznikaly a zanikaly po sametové revoluci podle toho, kdo seděl na radnici. „Když budou dobré výsledky voleb, doufám, že dáme definitivní osmou, dvojjazyčnou, se sedmi obětmi,“ uzavírá Kalmus.

Jedna země, dva národy. Jaký byl rok 1968 na Slovensku? A jak místní na události dnes vzpomínají? To mapuje seriál reportáží od Ľubomíra Smatany pro Radiožurnál.

Ľubomír Smatana, Jakub Wojtovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme