Srpen 1968 v Českém rozhlase: pieta k uctění památky padlých i sovětská okupace ve virtuální realitě

Středeční 51. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy si Český rozhlas připomene dvěma vzpomínkovými akcemi. 21. srpna se v pražské budově rozhlasu na Vinohradské třídě veřejnosti otevře virtuální realita, jejímž prostřednictvím si budou návštěvníci moci na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru při obsazování hlavního města sovětskými tanky. Od 11 hodin veřejnost a zaměstnanci při pietním aktu položí věnce k uctění památky padlých.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomocí virtuální reality se návštěvníci vžijí do přímých účastníků srpnových událostí. | Foto: Jan Brukner

S pomocí virtuální reality se návštěvníci mohou vcítit do neznámého mladíka, kterého fotoaparáty v srpnu 1968 zachytily ve chvíli, kdy vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku. Zájemci zároveň mohou vyzkoušet pozici vojáka okupačních sil, který na situaci před rozhlasem vidí z kabiny tanku.

Josef Koudelka o fotkách ze srpna 1968: Už jsem schopný se na ně dívat bez emocí

Číst článek

Virtuální realita je určena pro dvě osoby naráz. Každý z dvojice si vyzkouší obě role, a to po dobu deseti minut na jednu. S instalací na místě pomohou předem vyškolení asistenti, kteří zaručí povedený zážitek. Vstup lze rezervovat přes e-mail virtualnirealita@rozhlas.cz. Instalace bude přístupná od středy do pátku během dne.

K dispozici je také vzpomínková mobilní aplikace, která tentokrát přiblíží skutečný příběh 15leté Táni, kterou 21. srpen 1968 zastihl v zahraničí, daleko od rodičů i rodné země. Nabídne audioseriál s příběhem, který je založený na skutečných událostech a využívá archivní audia i dobovou hudbu.

Aplikaci stáhnete zdarma z obchodu pro operační systém iOS či Android dle vašeho zařízení. Aplikace Návrat ´68 je k dispozici pro Android 7.0 a vyšší a iPhone 6s a vyšší, a to pouze pro zařízení podporující rozšířenou realitu. Pokud nemáte k dispozici vhodné zařízení, je obsah přístupný na webových stránkách Českého rozhlasu: rozhl.as/taninyprazdniny a rozhl.as/rokzlomu.

Přesně v 11 hodin si pak veřejnost a zaměstnanci Českého rozhlasu za účasti generálního ředitele Reného Zavorala připomenou památku padlých při okupaci Československa. Piety se zúčastní také celá řada představitelů politického i kulturního života a pamětníci těchto událostí.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme