Ostravští historici našli dlouho ztracené dokumenty ze srpnové okupace. Součástí jsou i zvukové nahrávky

V Ostravě se podařilo odhalit další podrobnosti o událostech spojených se srpnem roku 1968. Našly se totiž doslovné přepisy ze schůzí tehdejšího národního výboru. Historici už je považovali za ztracené, teď je ale mohou podrobně zkoumat.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravští historici našli dlouho ztracené dokumenty ze srpnové okupace. Součástí jsou i zvukové nahrávky | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

„Dne 22. srpna byla mimořádná rada a 23. srpna bylo mimořádné plenární zasedání,“ ukazuje Antonín Barcuch z Archivu města Ostravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravští historici našli dlouho ztracené dokumenty ze srpna 1968. Natáčel Martin Knitl

22. srpen roku 1968, psacím strojem se tu píše: „Generál Jašin předložil ultimátum, že nebude-li sjednán pořádek, zahájí zajišťování střelbou.“ I to se dělo na radnici v období zmatku, strachu a protestů.

„Předseda národního výboru (Josef) Kempný tam hovořil, jak probíhalo jednání se sovětským velitelem města, který vyhrožoval zavedením stanného práva, střelbou a podobně. Po několika jednání se ale tu situaci podařilo eliminovat,“ popisuje Barcuch.

Takže díky dokumentům je teď jasné, co přesně předcházelo odklizení tanků z náměstí před radnicí kousek stranou. A píše se v nich také o protestech nebo rezolucích:

Co americký prezident Johnson dělal v srpnu 1968? CIA považovala okupaci ‚za nepravděpodobnou‘

Číst článek

„Žádáme důrazně o uvolnění internovaných soudruhů Dubčeka, Smrkovského a dalších, aby se mohli ujmout svých funkcí.“

Součástí jsou i podpisy, které zřejmě stály za tím, že se listiny na dlouho ztratily. „Pod rezolucemi byla podepsaná řada lidí a potom když se přehodnocovala srpnová situace v duchu nastupující normalizace, tak lidé se obávali, že by z toho měli problémy,“ vysvětluje Barcuch.

Nakonec se ale složky s velmi dobře dochovanými písemnostmi různými oklikami k historikům dostaly, a to včetně zvukových nahrávek. Nyní se teď digitalizují a přepisují z magnetofonového pásku.

Ostravští historici našli dlouho ztracené dokumenty ze srpnové okupace | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme