Kde a jak zahynuli lidé během invaze vojsk Varšavské smlouvy? Ukáže mapa, kterou sestavili historikové

Nový interaktivní projekt historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů zobrazuje, kde a za jakých okolností zahynuli lidé v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy od srpna 1968 do srpna 1969. Historik Milan Bárta pro Radiožurnál vysvětluje, jak vznikla i jak funguje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interaktivní mapa zobrazuje, kde a za jakých okolností zahynuli lidé v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy | Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů

Interaktivní mapa vznikla jako výsledek dlouholetého výzkumu historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů a z Vojenského historického ústavu, kde se dlouhodobě věnují obětem okupačních vojsk od roku 1968 do roku 1991. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Milan Bárta hovoří o novém projektu ÚSTR a Vojenského historického ústavu, který připomíná oběti srpnové invaze

„Mapa primárně cílí na studenty škol, ale také na zájemce o soudobé dějiny. Její výhodou oproti tištěné publikaci je možnost filtrovat údaje, které by se jinak hledaly obtížně: demografické údaje, způsob a okolnosti usmrcení nebo datum, kdy došlo k úmrtí,“ vysvětluje historik. 

Historici mapu vytvořili na základě studia dobových historických materiálů, které vznikly při vyšetřování příčin úmrtí. Ty doplňují výpovědi pamětníků. V některých případech se přesto nepodařilo dohledat bližší okolnosti úmrtí. 

„Dohledali a zaznamenali jsme sto čtyřicet osm příběhů usmrcení lidí. Číslo statisticky kolísá, nejvíc jich zahynulo kolem 21. srpna 1968, a jak se vzdalujeme od vpádu, počet obětí se zmenšuje,“ doplňuje Milan Bárta. 

Mapu si můžete prohlédnout na webové adrese Oběti okupace

Jiří Chum, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme