Orloj se chystá na návrat do Prahy. Jeho opravu dokončili manželé Skálovi

Staroměstský orloj, rozebraný na jednotlivé díly, se poprvé po 600 letech ocitl mimo Prahu. V ateliéru manželů Skálových v Sadské u Nymburka byl Radiožurnál u toho, když restaurátoři dokončili všechny úpravy a sestavili středověký mechanismus opět dohromady.

Sadská (Nymbursko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V neděli večer, respektive ve 22.06 přesně, jsme to tady s mojí ženou dokončili. Tak jsme si sedli a dívali jsme se na to,“ popsal Radiožurnálu orlojník Petr Skála.

Přehrát

00:00 / 00:00

Orloj se připravuje na návrat do Prahy. Jeho opravu aktuálně dokončili v restaurátorské dílně manželé Skálovi. Více si poslechněte v reportáži Filipa Rambouska.

„Ten stroj znám už devět let a znám ho obalený vrstvami nátěrů a všelijakých grafitových barev. Když jsme ho tady postavili a viděli vcelku v neděli večer, tak jsme se na to dívali… Je to nádherný pohled. Je to velký krásný kovaný šperk,“ dodal orlojník.

Díváme se na hodinový stroj v takové podobě, v jaké ho přinejmenším od konce druhé světové války nikdo neviděl. „Ano, dá se říct od konce války, protože ještě 5. května, když to pan Kudrna natahoval, tak to takhle nějak přibližně vypadalo. Samozřejmě, byla tam ocelová lana už od 19. století. My tam dáváme původní lana konopná,“ popisuje Skála.

Nové nálezy při opravě pražského orloje: 600 let staré sochy zvířat i dopis od sochaře

Číst článek

Kromě konopných lan navinutých na dubové bubny došlo ještě k dalším úpravám. Orloj získal například nový elektrický pohon, který na první pohled není vůbec vidět.

„Trik je taky v tom, že tam vedeme 36 voltů těmi lany. Konopné lano je silné, je to čtrnáctimilimetrové lano. Musel jsem ho rozplést po kouskách a vpléct tam milimetrové izolované lanko. Čtyři lanka jsou tam a těmi vedeme těch 36 voltů,“ vysvětluje pan Skála. Nový elektrický pohon je velmi tichý, takřka neslyšitelný.

Opravený orloj teď čeká přesun zpátky na věž Staroměstské radnice. Slavnostní spuštění je naplánované na konec října tohoto roku.

Filip Rambousek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme