StB v 70. letech věděla o útoku na vlak se Židy. S palestinskými radikály měla dohodu

Československé tajné služby se před více než 40 lety zapletly do teroristického útoku Palestinců na vlak s židovskými vystěhovalci ze Sovětského svazu, píší sobotní Lidové noviny. Kauza ovšem v 70. letech zapadla kvůli tomu, že o týden později vypukla na Blízkém východě jomkipurská válka.

Bratislava / Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svazky StB

Svazky StB | Foto: Česká televize | Zdroj: Česká televize

Na vlak jedoucí z Bratislavy do Vídně zaútočili palestinští teroristé v září 1973. Dva ozbrojenci ukrytí mezi cestujícími vzali v rakouské stanici několik židovských rukojmích. Po několika hodinách odjeli autem do Vídně, kde se jim podařilo dostat na plochu letiště.

Vyhrožovali, že čtyři rukojmí zabijí a vyhodí do vzduchu parkující letadla. Chtěli, aby Rakousko přestalo podporovat migraci Židů do Izraele. Po desetihodinovém vyjednávání nakonec rakouská vláda přistoupila na kompromis dohodnutý velvyslanci několika arabských zemí, shrnují případ Lidové noviny.

Po Jomkipurské válce byli Egypťané a Izraelci přátelé, říká pamětník s českými kořeny

Číst článek

Podle slovenské historičky Daniely Richterové Státní bezpečnost věděla o pohybu palestinských teroristů na území Československa a pravděpodobně znala i jejich plány. Historička to dokládá v článku, který pro noviny napsala.

Státní bezpečnost ale proti teroristům nic nepodnikla, protože mezi palestinskými radikály a československou bezpečností existoval neformální pakt. Jeden z bývalých důstojníků Státní bezpečnosti vzpomíná, že platily dohody, podle kterých Palestinci nemohli teroristický útok provést na československém území.

Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme