Sucho v českých kronikách: brambory jako ořechy, dobytek hynul žízní, lidé jedli z hladu kůru stromů

Řepa malá jako mrkev. A půda tak tvrdá, že traktoristé nemohli dostat pluh do země. Ve starých kronikách českých měst a vesnic je podobně barvitých líčení suchých let celá řada. Je to poučné čtení i proto, že podle dat z projektu Interscucho si právě prožíváme nejsušší období za posledních 500 let.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Detailní přehled nabídl čtenářům v roce 1844 Nový kalendář hospodářský. Nejstarší údaj je datovaný k roku 428 před Kristem a popisuje počasí na území dnešní severní Itálie:

Přehrát

00:00 / 00:00

Sucho v českých kronikách: brambory jako ořechy, dobytek hynul žízní, lidé jedli z hladu kůru stromů. Téma pro Vendulu Vrbovou

„Tehdy prý bylo takové sucho, že ve Vlaších toliko ve větších řekách dosti málo vody zůstalo. Dobytek dostal na kůži vyraženinu a hynul žízní.“

Protože se v posledních týdnech často připomíná, že zažíváme nejsušší období za posledních 500 let, stojí za to se podívat na záznam právě z doby před pěti sty lety, konkrétně z roku 1503:

„Léto horké a suché, takže v Čechách, aby se vytrousení zrna zabránilo, obilí s kořeny se vytahovalo, místo co se žíti mělo, tráva byla zaschlá, prameny vyprahlé; zemětřesení v Němcích.“

Nálet kobylek

Až děsivé bylo léto roku 1748. Kronikář Šitbořic na jižní Moravě si ho poznamenal takto: „Bylo veliké sucho. Od jihu přiletěly kobylky a způsobily velikou škodu na úrodě. Zemská vláda nařídila kobylky zasypávat hlínou anebo spalovat slámou. Z velikého hladu lidé začali jíst trávu, bylinky, kůru ze stromů.“

Bioklimatolog: Je naděje, že se sucho nebude během léta zhoršovat. Přijdou lokální, ale vydatné srážky

Číst článek

Mohutné nálety kobylek zmiňují ve stejném roce i jiné kroniky u nás i v Německu. V kronikách z dvacátého století se už objevují zmínky o vodě na příděl, zažili to například lidé v Chyníně na Plzeňsku.

„V roce 1934 bylo takové sucho, že obecní pumpy musely být uzamčeny a voda se vydávala jen v určených hodinách.“

Velmi suché byly také roky po druhé světové válce. Kronikář z Popovic u Uherského Hradiště doplnil údaje o počasí poznámkou, jak sucho v roce 1946 dopadlo na život krav.

„Dlouhá sucha způsobila nedostatek pícnin, což mělo vliv jak na dojivost, tak na prodej dobytka. V nouzi brali občané píci z pohraničí, ale tamní seno našemu dobytku nešlo na chuť ani k duhu.“

A o rok později si kronikář v Klokočné nedaleko Prahy poznamenal, že kvůli suchu byly ten rok brambory malé jako vlašské ořechy.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme