V šumperském muzeu opravili pravděpodobně největší orchestrion v Česku

Pravděpodobně největší orchestrion v Česku se podařilo opravit Vlastivědnému muzeu v Šumperku. Hrací mechanismus z počátku 20. století byl desítky let rozbitý a muzeum ho muselo nechat kompletně rozložit a zase složit. Než se muzeum znovu otevře po koronavirové pauze, zájemci si můžou hrací skříň poslechnout online.

Šumperk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orchestrion ve Vlastivědném muzeu v Šumperku | Foto: Jana Opočenská | Zdroj: Český rozhlas

Rozměrný orchestrion ukrytý v šumperském vlastivědném muzeu nezněl minimálně od 70. let minulého století. Na jeho zprovoznění dohlížela etnografka Mária Kudelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V sumperském muzeu zprovoznili asi největší orchestrion v Česku

„V této části je mandolína a piáno. Má přidané části jako zvonkohru a bicí sekci. Každý orchestrion musí mít nějaký pohon. Je to takový stroj podobný hodinovému. Stroj z tohoto orchestrionu se pokládá za největší hnací mechanismus orchestrionu v České republice,“ popisuje etnografka.

A úctyhodné jsou i rozměry samotné skříně. Vysoká je více než dva a půl metru a široká skoro metr a půl. „Je to pěkně vyřezávaná a secesně zdobená skříň, dveře této skříně jsou zdobeny malbou na skle,“ přibližuje Kudelová.

Orchestrion podle Márii Kudelové pochází z Lipska. Na začátku minulého století si ho tam nechal vyrobit pražský prodejce Hynek Klepetář. Jak se ale velká hrací skříň dostala na Šumpersko a komu přesně patřila, není jasné. „Určitě byl v nějaké větší hospodě. Po tom ještě budeme pátrat,“ dodává.

Spolu se zprovozněním orchestrionu připravili pracovníci Vlastivědného muzea v Šumperku i speciální výstavu zaměřenou na hrací skříně a jim podobná zařízení.

Orchestrion ve Vlastivědném muzeu v Šumperku | Foto: Jana Opočenská | Zdroj: Český rozhlas

Jana Opočenská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme