Kněžna Ludmila byla první historicky doložitelná žena v českých dějinách. A nejde o jediné prvenství

Jaká byla naše nejstarší světice a co o její pozemské pouti dnes víme? Zatímco ve všeobecném povědomí s ní máme spojenou hlavně její násilnou smrt, za pozornost jistě stojí i Ludmilin život. Jak se vyrovnala s různými rolemi, které jí osud přinesl? Ať už o ní hovoříme jako o kněžně, manželce, matce, babičce i tchýni – je zajímavá z hlediska raného středověku i z pohledu naší současnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb svaté Ludmily ze středověké fresky z chrámu svatého Jiří v Praze | Zdroj: Profimedia

Kdo byla první žena našich dějin, kterou známe jménem? Přece Libuše, můžeme namítnout. Proč se vizionářská věštkyně zařadila do sféry pověstí, i když ani o kněžně Ludmile nemáme jiné informace, než od autorů legend? Také na tuto otázku se pokusíme najít odpověď prostřednictvím historiků, kteří se dějinami raného středověku zabývají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kněžna Ludmila byla první historicky doložitelná žena v českých dějinách. A prvenství jí můžeme připsat i v mnoha dalších oblastech

Kolik je pravdy v legendách?

Kněžnu Ludmilu od naší současnosti dělí více jak jedenáct století. Díky legendám však máme o jejím životě i smrti tolik informací, že se s ní leckterý z pozdějších panovníků, natož jejich manželek, nemůže srovnávat.

I přes to však zůstává mnoho otázek, na které sice legendy také odpovídají, jenže v konkrétních údajích se často liší. Například Ludmilin původ či okolnosti, za kterých byla pokřtěna. Jistě, pro pochopení jejího světa to není až tak zásadní problém.

První česká světice očima historiků: Ludmilu trápily migrény a nespavost

Číst článek

Co však diskuse historiků naplňuje o poznání více, je otázka, co se s Ludmilou dělo po smrti jejího muže, knížete Bořivoje. Pečovala o nedospělé potomky, nebo za ně dokonce sama vládla?

Zatímco jiné okolnosti jejího života musíme v legendách často hledat mezi řádky, popis Ludmiliny mučednické smrti máme zachycený do nejmenších detailů.

Známe i doslovný dialog mezi vrahy a jejich obětí: „Přišli-li jste mne zahubit, prosím, abyste mi sťali hlavu mečem.“ Na druhou stranu, právě ty pasáže, kde je do podrobností vykreslena konkrétní situace, mohou budit největší pochyby.

Jak připomíná jeden z historiků, kteří v pořadu hovoří, Petr Kubín: „Ten autor samozřejmě nebyl v její ložnici, když ji zabíjeli. On si do toho nějaký příběh transponoval.“

Když ostatky promluví

Jak proniknout do historie vzdálené více jak jedno tisíciletí a co si z ní vzít v dnešní době? Jaké například bylo pozadí sporu Ludmily s její snachou Drahomírou?

Diskuze ohledně zahraniční politiky či svěření dětí do péče jsou stejně výbušné dnes, jako tomu bylo v období raného středověku, kdy obě dámy soupeřily o moc. Ostatně napjaté vztahy mezi tchýní a snachou jsou samy o sobě tématem, které bude nejspíš stejně aktuální v jakýchkoliv dobách.

Jenže co když mohlo být všechno ještě trochu jinak? Věda nabízí další pohled na kněžnu Ludmilu, takový, který legendy nezmiňují, takový, který z ní dělá skutečného člověka se všemi klady, zápory i neduhy stáří.

Více uslyšíte v pořadu Historie Plus, kde o světici a kněžně Ludmile hovořili historikové prof. Petr Sommer, prof. Petr Kubín a PhDr. Naďa Profantová.

Naďa Reviláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme