Archeologové objevili u Stockholmu vrak plavidla ze 17. století. Jedná se o ‚sestru‘ královské lodi Vasa

Švédští archeologové našli v moři nedaleko Stockholmu vrak téměř čtyři sta let staré lodi Äpplet. Jde o sesterské plavidlo královské lodi Vasa ze 17. století, která je vystavená v muzeu. Po sedmdesát metrů dlouhém plavidle z období třicetileté války archeologové pátrali roky. Vrak lodi je částečně rozpadlý, ale trup zůstal zachován až po spodní dělovou palubu.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střílna potopeného vraku válečné lodi Äpplet ze 17. století

Střílna potopeného vraku válečné lodi Äpplet ze 17. století | Zdroj: Reuters

Zatímco loď Vasa je slavná tím, že se potopila hned po vyplutí, nově objevené plavidlo se jménem Äpplet (Jablko) podle historiků svým majitelům sloužilo asi třicet let. Stavitelé totiž po převrácení Vasy návrh upravili, aby u dalších lodí podobný problém nehrozil.

OBRAZEM: Klesající hladina Dunaje odhalila vraky z druhé světové války. Ohrožují srbskou lodní dopravu

Číst článek

„Nález Äppletu může poskytnout klíčový dílek do skládačky vývoje švédského loďařství,“ uvedl vedoucí týmu podmořských archeologů Jim Hansson. „Umožní nám pochopit, jak se válečné lodě vyvíjely od nestabilní Vasy až po námořního obra, který dokázal ovládat Baltské moře,“ dodal Hansson.

Válečná loď Äpplet nakonec na dně Baltského moře také skončila. Potopil ji tam podle historiků samotný majitel, kterému se nepodařilo ji prodat.

Na rozdíl od Vasy se ale nejspíš nedočká vyzdvižení na povrch a vystavení v muzeu. Potápěči ji důkladně prozkoumají na jaře, spolupracovat při tom budou s armádou, protože se vrak nachází v přísně střeženém prostoru.

Námořnictvo podle Hanssona sehrálo klíčovou roli v proměně švédského království na velmoc 17. století. Spolu s Vasou Švédsko objednalo další tři lodi, které úspěšně sloužily i během námořních bitev, Äpplet byla jednou z nich. Vrak Vasy nyní patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím země.

Jakub Lucký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme