Sympatie i výhrůžky. Syn Ludvíka Vaculíka vzpomíná na vznik manifestu Dva tisíce slov

Před 50 lety vyšel v Literárních listech manifest Dva tisíce slov, který ovlivnil osudy tisíců rodin. Jak atmosféru vnímala rodina spisovatele a autora textu Ludvíka Vaculíka?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přelomovost textu nevnímal ani autor, ani vědci, kteří to iniciovali, vznikla souběhem různých politických okolností,“ říká Ondřej Vaculík, syn Ludvíka Vaculíka.

Pod text Dva tisíce slov se podepsalo mnoho lidí, přesto ale byly důvody, kvůli kterým se autor manifestu trápil.

„Vzal to jako služebnou roli, kterou od té doby dělal velice nerad a vždy se jí vyhýbal. Ta role mu neseděla a navíc zjistil, že způsobuje potíže lidem, kteří si to vůbec nezaslouží,“ přibližuje Ondřej Vaculík.

Vzpomíná také, že domů jim telefonovalo spoustu lidí, někteří vyjadřovali sympatie, přicházely ale také anonymní telefonáty s vyhrožováním, že jejich otec bude viset. A pak přišla srpnová okupace.

„Říkal si, že text se nemůže stát záminkou k tak velké represi, věřil, že to demokratizační proces nezastavuje, že společnost bude pořád o něco usilovat,“ vzpomíná.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme