Syřané v Rakce zachránili před Islámským státem přes tisíc muzejních předmětů. Sbírku chtějí obnovit

Zaměstnanci muzea v syrské Rakce zachránili před Islámským státem (IS) přes tisíc cenných předmětů z muzejní sbírky. Když začali radikálové postupovat do města, ukryli část sbírky. Město bylo do roku 2017 baštou IS, v Sýrii byla skupina poražena letos na jaře.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník mává vlajkou Islámského státu při přehlídce v Rakce (archivní foto) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Agentura AP s odvoláním na syrské odborníky napsala, že správa severovýchodní Sýrie, kterou vedou Kurdové, oznámila, že se z muzejní sbírky, v níž bylo původně 7000 předmětů, zachovalo 1097 kusů.

Bojovníci IS plenili muzeum od roku 2014, kdy se usadili v Rakce. Z města byli vytlačeni v roce 2017 a ustupovali dále na východ až do své konečné porážky u irácké hranice. Místní úřady se od roku 2017 snaží muzeum obnovit a zrevidovat sbírku.

Utekla k Islámskému státu, teď chce zpět do Británie. Pohřbila své dvě děti, odchodu ale nelituje

Číst článek

Někdejší šéf syrského oddělení pro historické památky Maamún Abdalkarím řekl, že zaměstnanci muzea začali sbírku vyvážet a artefakty ukrývat, jakmile začal IS postupovat do města.

Mezi zachráněnými předměty jsou mozaiky z římského a islámského období, mince z nejrůznějších epoch a také islámské štukové ozdoby. Většina z toho se našla ve skladu mimo město v podzemních skrýších.

„V určitou chvíli už jsme ztratili naději, teď to považujeme za významné vítězství,“ řekl Abdalkarím, který nyní vyučuje na univerzitě v Damašku. Několik set předmětů bylo podle něj ukryto v pobočce centrální banky v Rakce, ale tuto skrýš radikálové objevili a vykradli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme