V britském parlamentu odhalili tajné dveře. Dřív je používali předsedové vlády a političtí představitelé

Historici, kteří pracují na rekonstrukci Dolní sněmovny britského parlamentu, objevili při pracích na renovaci zapomenutou tajnou chodbu. Tu používali předsedové vlády a političtí představitelé před 360 lety. Dveře do tajné chodby byly vytvořeny pro korunovaci krále Karla II. v roce 1660, aby umožnily hostům přístup na slavnostní banket ve Westminster Hall. Informovala o tom britská BBC.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova britského parlamentu

Tajné dveře v britském Parlamentu používali předsedové vlády a političtí představitelé před 360 lety | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Hernán Piñera | Zdroj: Flickr

Dříve byly dveře používány jako hlavní vchod do Commons generacemi poslanců a politických představitelů, jedním z nich byl i diarista Samuel Pepys. Později byl ale vchod zablokován a skryt uvnitř tlustých zdí staré budovy.

Tajných vstup pak znovu krátce objevil doktor Hallam Smith při poslední velké obnově budovy v roce 1950. Velmi rychle byl ale zapečetěn a zapomenut, a to až doposud. 

Big Ben na čtyři roky utichne. Čas bude během renovace ukazovat jen jeden ciferník

Číst článek

„To, že jsme byli překvapeni, je podhodnocením - opravdu jsme si mysleli, že to bylo po válce zazděné navždy,“ řekl Mark Collins, historik parlamentu.

Liz Hallam Smithová, historická poradkyně týmu pro architekturu a dědictví Parlamentu, uvedla: „Byl jsem tím velmi zaskočená, protože to ukazuje, že Westminsterský palác má stále mnoho tajemství.

Podle Smithové sloužil průchod jako vhodný způsob, jakým mohli mnozí poslanci v průběhu staletí přijít do poslanecké sněmovny.

Tereza Fivebrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme