V britském parlamentu odhalili tajné dveře. Dřív je používali předsedové vlády a političtí představitelé

Historici, kteří pracují na rekonstrukci Dolní sněmovny britského parlamentu, objevili při pracích na renovaci zapomenutou tajnou chodbu. Tu používali předsedové vlády a političtí představitelé před 360 lety. Dveře do tajné chodby byly vytvořeny pro korunovaci krále Karla II. v roce 1660, aby umožnily hostům přístup na slavnostní banket ve Westminster Hall. Informovala o tom britská BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajné dveře v britském Parlamentu používali předsedové vlády a političtí představitelé před 360 lety | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Hernán Piñera | Zdroj: Flickr

Dříve byly dveře používány jako hlavní vchod do Commons generacemi poslanců a politických představitelů, jedním z nich byl i diarista Samuel Pepys. Později byl ale vchod zablokován a skryt uvnitř tlustých zdí staré budovy.

Tajných vstup pak znovu krátce objevil doktor Hallam Smith při poslední velké obnově budovy v roce 1950. Velmi rychle byl ale zapečetěn a zapomenut, a to až doposud. 

Big Ben na čtyři roky utichne. Čas bude během renovace ukazovat jen jeden ciferník

Číst článek

„To, že jsme byli překvapeni, je podhodnocením - opravdu jsme si mysleli, že to bylo po válce zazděné navždy,“ řekl Mark Collins, historik parlamentu.

Liz Hallam Smithová, historická poradkyně týmu pro architekturu a dědictví Parlamentu, uvedla: „Byl jsem tím velmi zaskočená, protože to ukazuje, že Westminsterský palác má stále mnoho tajemství.

Podle Smithové sloužil průchod jako vhodný způsob, jakým mohli mnozí poslanci v průběhu staletí přijít do poslanecké sněmovny.

Tereza Fivebrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme