Rozpis hlídačů na toaletách i korespondence z Itálie. V terezínském ghettu objevili unikátní dokumenty
Unikátní písemnosti z bývalého židovského ghetta spatřily po sedmdesáti letech světlo světa, a to při rekonstrukci domu v Terezíně. Dopisy, úřední dokumenty, ale i různé další předměty našel v sutinách na půdě majitel domu a předal je Památníku Terezín. Historici je považují za výjimečné právě tím, že pocházejí přímo z Terezína a je jich velké množství.
Objevu předcházela náhoda.
Spolumajitel domu v Komenského ulici Jiří Smutný začal rekonstrukci, vytrhal prkna z podlahy a pod nimi objevil v suti zažloutlé a zaprášené dokumenty.
Smutný je zároveň sběratel a člen Klubu vojenské historie, rozpoznal tudíž, že v ruce drží poklad.
„Suti bylo asi padesát tun, a mezi tím ležely papíry třeba už z roku 1830. Naplnili jsme tím celý pokoj,“ popsal Radiožurnálu.
Dokumenty pak začal třídit a ty z období války předal Památníku Terezín.
Jeden je velmi neobvyklý. Jde o rozpis služeb hlídačů na toaletách. „Jsem nadšený, tohle jsem nikdy neviděl. Určitě to půjde na novou výstavu. Je třeba lidem ukázat, že něco tak absurdního v terezínském ghettu existovalo,“ řekl historik Tomáš Federovič.
Zřejmě nejdůležitější částí objevu je korespondence, kterou dostávala z Itálie židovská vězeňkyně Anna Hönigsbergová. „Dostáváme dary zvenčí, dá se říct, že jde o rodinné památky. Tady ale mám velké množství věcí najednou a navíc přesně víme, odkud v Terezíně pochází. To je naprosto unikátní,“ otáčí dokumentaristka Michaela Dostálová opatrně jednu z pohlednic, na které je razítko říšské orlice.
Transportní lístky i lahve
Historici už třeba zjistili, že se vězeňkyně narodila 1864 a válku přežila. Průvodce v terezínském ghettu Lukáš Lev vypátral další podrobnosti: „Čekám na další archivní materiály z Vídně, ale vypadá to, že její příbuzní žijí v Uruguayi. Důležité také je, že z těch dopisů třeba poznáme, jaký byl tehdejší život.“
Ondřej Sekora. Příběh českého Walta Disneyho ve složitých dobách
Číst článek
Vytříděné dokumenty, které se týkají Židovského ghetta, se nakonec vešly do velké krabice. „Teď je musí experti zrestaurovat, pak je zdigitalizujeme a pověsíme na web,“ nastiňuje dokumentaristka Dostálová další postup.
Mezi nalezenými materiály je také slamník, kufr, transportní lístky, lahve z terezínského pivovaru a řada drobných předmětů denní potřeby, které půjdou do sbírkového fondu Památníku Terezín a časem se objeví na výstavě.
„Je to sice náhoda, ale za války bylo židovské ghetto v celém Terezíně, tak je možné, že časem při nějaké rekonstrukci někdo zase nějaký poklad najde. I když ten náš byl opravdu obrovský, to jsme opravdu nečekali,“ dodal nálezce Jiří Smutný.