Prezident kmotrem a vkladní knížka k tomu. Lidé se na Masaryka často obraceli i při křtinách

28. říjen jako výročí vzniku republiky využívali v minulosti lidé k žádostem o kmotrovství. Za první republiky bylo běžné, že se lidé obraceli na prezidenta republiky Tomáše Garigguea Masaryka a chtěli ho jako kmotra pro své narozené děti. Masaryk se zřejmě kmotrem stával rád, ovšem byl to kmotr pouze korespondenční. Na křestním listě je sice Masarykovo jméno, samotná novorozeňata ale prezident viděl málokdy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident T. G. Masaryk ve své pracovně na Pražském hradě

Prezident T. G. Masaryk ve své pracovně na Pražském hradě | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na rodinné fotografii ukazuje Eva Solnická svého dědu Rudolfa Póla a otce Tomáše Póla. Právě je mu byl za kmotra první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. I když pouze korespondenčně.

„Máme originální rodný a křestní list. Kmotry jsou Josefa Pólová, dělnice ve Zbyslavy, a Tomáš Garrigue Masaryk, prezident republiky, Praha,“ říká Eva o svém otci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o korespondenčním kmotrovství T. G. Masaryka

Jméno Tomáš je důležité. Žadatelé o kmotrovství podle archiváře Kanceláře prezidenta republiky Jakuba Doležala dávali svým synům často jméno Tomáš. Nebylo to ale podmínkou. Zároveň se nemuselo jednat pouze o syna.

„Předtím jsem říkal, že se to týká chlapců a že se museli jmenovat Tomáš. Víme to z některých případů, protože v žádostech a seznamech se opakuje jméno Tomáš. Ale je tady také například dcera Alice,“ upřesňuje Doležal. Dodává, že řádově korespondenčního kmotrovství T. G. Masaryka bylo více než sto.

Na základě kmotrovství dostávali žadatelé, respektive jejich děti, také finanční podporu, kterou vyplácela prezidentská kancelář.

„Podpora byla přiznávána formou vkladní knížky. Finanční obnos měl být dětem zpřístupněn v době dosažení plnoletosti,“ říká Doležal.

Nejvyšší ústavní činitelé položili věnec na hrob prezidenta Masaryka. Připomněli 170. výročí jeho narození

Číst článek

Vkladní knížky děti obdrželi při křtu, jak potvrzuje Eva, dcera Tomáše Póla. Její otec dostal vkladní knížku spořitelny města Čáslav, kde bylo přímo napsáno: „Dar prezidenta republiky T. G. Masaryka.“ Podle údajů v knížce vložila prezidentská kancelář Masarykovým jménem 300 korun, ze kterých pak plynuly další úroky.

Kvůli tomu, že byl výběr možný až po dosažení plnoletosti jejího otce, tak rodině zůstala pouze knížka a otci jméno Tomáš, říká Eva s nadsázkou. Její otec se totiž stal plnoletým až po měnové reformě.

„Kromě jednotlivých žádostí byly připravované také hromadné akce již schváleného udělování kmotrovství předem. To bylo připraveno úřady, které sledovaly, aby kmotrovství nebylo například uděleno nebo přiznáno nějaké rodině, která nežila v řádných poměrech,“ dodává Jakub Doležal. Hromadná kmotrovství se týkala dětí, které se narodily například v den výročí narození samotného prezidenta T. G. Masaryka.

Ľubomír Smatana, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme