Dobrodruh z divočiny a tvůrce Panamského průplavu. Před 100 lety zemřel prezident Theodor Roosevelt

Před sto lety zemřel slavný spisovatel, vědec, dobrodruh, ochránce přírody a 26. prezident Spojených států. Theodor Roosevelt se stal nejmladším americkým prezidentem v dějinách a prvním Američanem, který dostal Nobelovu cenu míru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

26. prezident USA Theodore Roosevelt | Foto: M. P. Rice | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Theodor Roosevelt byl vzdělaný Newyorčan z bohaté rodiny, který se na rozdíl od mnoha členů tehdejší společenské smetánky neštítil dráhy politika. Nebýt toho, mohl z něj být vynikající vědec, jak dosvědčují jeho ornitologické práce nebo dodnes čtená studie o válce z roku 1812, kterou napsal na Harvardu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyprávění profesora Josefa Opatrného o Theodoru Rooseveltovi

Republikán, vášnivý čtenář sužovaný astmatem ale i boxer, který se neztratil mezi honáky krav a dobrodruhy v divočině.

Nebál se vyrazit za přírodovědným výzkumem a lovem do Amazonie nebo Afriky a ve své době platil za idol mnoha Američanů na způsob akčního hrdiny, který mnohokrát balancoval na hraně života a smrti.

Z bojišť do Oválné pracovny

Není proto divu, že Teddy jak mu lidé často říkali, figuruje v řadě dobových písní. Například Edward M. Favor americký zpěvák a komik populární na přelomu 19. a 20. století ho opěvoval jako mírumilovného vládce.

Jak poznamenává historik a iberoamerikanista Josef Opatrný ve známost vešel jako spisovatel, šéf newyorské police ale zejména jako hrdina z bojů ve Španělsko-americké válce, kdy byl jedním z velitelů amerických dobrovolnických sil na Kubě.

Přišli jsme na svět proto, abychom jednali, říkal americký prezident Wilson

Číst článek

„Pluk dobrovolníků, který vešel do historie pod názvem Rough Riders (Drsní jezdci). Oni se účastnili útoků na výšinách sv. Jana, které tu válku v podstatě rozhodly. Tento úspěch mu získal velké sympatie,“ popsal pro Radiožurnál Opatrný.  

Do Bílého domu se s touto pověstí dostal z postu newyorského guvernéra jako viceprezident. Za stůl v Oválné pracovně usedl nečekaně v roce 1901 ve 42ti letech, poté co republikánský prezident William McKinley podlehl po atentátu střelným zraněním. Roosevelt se jako prezident nebál postavit vlivným magnátům i odborů, prosazoval regulace a často se zastával práv řadových Američanů 

„Dosáhl celé řady úspěchů v boji se stávkovým hnutím a odbory, na druhé straně zasahuje proti monopolům. Také věděl, jaké jsou podmínky v dělnických bytech, a říkal – musíme zavést sociální zákonodárství, abychom tyto příšerné podmínky změnili.“

Panamský průplav

Kritici Roosevelta mnohdy označovali za válečného štváče a připomínali jeho „politiku velkého klacku“ kladoucí důraz na posilování armády a obhajobu některých intervencí.

Zlatá horečka neskončila. Sběratel Filip Šír pátrá po nejstarších českých nahrávkách v USA

Číst článek

Spojené státy ale za jeho vlády žádnou válku nevedly a on v roce 1906 dostal jako první státník a Američan v historii Nobelovu cenu míru. Obdržel ji za zprostředkování míru mezi Ruskem a Japonskem a s ohledem na urovnání vztahů USA s Mexikem.

Za svůj nejdůležitější projekt v zahraniční politice ale Roosevelt považoval stavbu Panamského průplavu. Kvůli tomu se ovšem v Latinské Americe netěší tak dobré pověsti jako ve Spojených státech.

„Roku 1903 byla Panama součástí Kolumbie, mezi ní a USA byla podepsána dohoda, která to pásmo vyjímala z kolumbijského území. Když dohodu odmítl ratifikovat kolumbijský senát, což bylo jeho plné právo, tak USA podpořily (nikoliv vytvořily) skupinku panamských separatistů, kteří se poté odtrhli od Kolumbie. Samostatná Panama pak podepsala s USA dohodu, která byla ještě horší než ta kolumbijsko-americká,“ dodává profesor Josef Opatrný. 

S kulkou v hrudi

Po odchodu z Bílého domu se Roosevelt kromě cesty po Evropě, kde navštívil i Bratislavu, vydal na dobrodružné expedice k Nilu nebo Amazonce, ale také se pokusil o další triumf u washingtonské řeky Potomac a v roce 1912 znovu kandidoval v prezidentských volbách.

OBRAZEM: Válečný hrdina, politik a otec. Připomeňte si život George Bushe staršího

Číst článek

Tentokrát ovšem vstoupil do volebního klání jako kandidát Progresivistické strany, kdy se označil se skutečného zastánce lidu a rozumného pokroku a vrazil klín mezi Republikány a Demokraty.

Během kampaně přežil pokus o atentát a se ziskem více než 4 milionu hlasů a kulkou, která mu zůstala v prsou do konce života, skončil za demokratem Woodrowem Wilsonem na druhém místě před prezidentem Williamem Howardem Taftem.

Smrt nakonec Roosevelta po mnoha neúspěšných pokusech lapila doma v posteli. Zemřel nečekaně ve spánku ve věku 60 let. K jeho odkazu ve Spojených státech patří i několik národních parků a přírodních památek, o jejichž zřízení se zasadil.

Podle amerického historika Stephena Graubarda energický a výmluvný Roosevelt s chlapáckou image připomněl Američanům, co všechno zmůže silná osobnost v Bílém domě. V tomto smyslu na něj navázal jeho vzdálený bratranec a 32. prezident USA Franklin Delano Roosevelt. Ale to už je jiný příběh.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme