U Midway našli vraky dvou japonských letadlových lodí. Američané je potopili během druhé světové války

Výzkumníci nalezli v Tichém oceánu vraky dvou japonských letadlových lodí, které potopili Američané během bitvy u Midway za druhé světové války. Patřily mezi sedm plavidel, které šly ke dnu během tohoto klíčového válečného střetnutí. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Honolulu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkumníci v Tichém oceánu nalezli vraky dvou japonských letadlových lodí z druhé světové války | Foto: Vulcan Inc. | Zdroj: ČTK/AP

Vrak letadlové lodi Kaga byl objeven minulý týden, zatímco druhou potopenou loď Akagi nalezli pátrači v neděli. Dosud jediná objevená letadlová loď potopená v této bitvě byl americký Yorktown – jeho vrak byl nalezen v roce 1998.

Japonsko si připomíná výročí kapitulace. Premiér poslal obětní dar do kontroverzní svatyně

Číst článek

Oba nynější objevy učinila posádka pátrací lodi Petrel, kterou vlastní společnost Vulcan spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena. Výzkumníci použili podmořský dron vybavený sonarem, který přesné umístění lodí Kaga a Akagi dokázal odhalit. Výzkumníci rovněž spolupracovali s americkým námořnictvem, neboť podle amerického práva je nezákonné narušovat podmořské válečné hroby, za něž jsou v bitvách potopené lodi považovány.

Vraky obou nosičů letadel spočívají podle jejich objevitelů severozápadně od atolu Midway na dně oceánu v hloubce bezmála 5500 metrů.

Nalezená plavidla jsou v dobrém stavu a není pochyb, že skutečně jde o japonské letadlové lodě Kaga a Akagi. Potvrdil to Rob Kraft, který pátrací expedici šéfuje. Podle něj jsou informace o bitvě neúplné i kvůli tomu, že bojiště bylo obrovské.

Rozhodující bitva

Atol Midway, jenž je součástí amerických Havajských ostrovů, byl za druhé světové války využíván jako vojenská základna. Japonsko se pokusilo ostrov obsadit, Američané však byli schopni odposlouchávat jeho šifrovanou komunikaci. Když svaz japonských bojových lodí 4. června 1942 dorazil k atolu, připravené americké námořnictvo jej očekávalo.

V námořní a letecké bitvě, která se záhy rozpoutala, zemřelo více než 2000 Japonců a 300 Američanů. Dohromady v ní bylo potopeno sedm plavidel – čtyři z nich byly japonské letadlové lodi, jež měly pro vedení boje v Tichomoří rozhodující význam. Historici považují bitvu za symbolický bod obratu ve vývoji války v Pacifiku, po němž Američané převzali strategickou iniciativu.

Japonská letadlová loď Akagi se potopila během druhé světové války | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 Public domain,©

luc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme