Díky výzvě na sociálních sítích se na třeboňský zámek po víc než půl století vrátil vzácný příborník

Třeboňský zámek získal zpět první kus nábytku, který v roce 1955 rozprodala správa objektu v aukci. Rodina z jihočeských Holašovic zareagovala na výzvu na sociálních sítích a zhruba 200 let starý příborník, který ještě před druhou světovou válkou zdobil reprezentativní pokoje Schwarzenbergů, na zámek vrátila.

Tento článek je více než rok starý.

Třeboň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba 200 let starý příborník je prvním kusem nábytku, který se 65 let po rozprodeji majetku vrátil na zámek v Třeboni

Zhruba 200 let starý příborník je prvním kusem nábytku, který se 65 let po rozprodeji majetku vrátil na zámek v Třeboni | Zdroj: archiv státního zámku Třeboň

„V těch 50. letech už majiteli zámku nebyli Schwarzenbergové a začal se sem postupně stěhovat státní oblastní archiv. V té době byl veškerý nepotřebný nábytek vynesen ven na nádvoří a uspořádala se jakási burza,“ připomíná pro Český rozhlas České Budějovice historický moment kastelán Vít Pávek.

Ze zámku zmizely dvě třetiny mobiliáře, včetně obrazů a šperků. Přesný seznam věcí, které se prodaly, a údaje o tom, kolik za ně lidé zaplatili, ale chybí. „Na fotografiích je vidět, že tam byla nějaká paní pokladní, ale za kolik se to prodávalo, to opravdu nevím,“ dodává Pávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzácný příborník si prohlédla Lucie Hochmanová

Loni v listopadu se památkářům podařilo získat tři historické fotografie burzy a na sociálních sítích vyzvali obyvatele města i okolí, zda by mobiliář nevrátili.

Jako první se ozvala Eva Moučková z Holašovic. Její babička na burze koupila zhruba dvoumetrový vyřezávaný příborník z tmavého dřeva. „Byl odsouzený k zániku, protože manžel sestřenice si ho dal do dílny. My jsme pak v roce 1979 koupili chalupu v Holašovicích a sháněli jsme nějaký nábytek, takže babička nám ho věnovala,“ vzpomíná Moučková.

Od té doby byl příborník součástí vybavení její domácnosti. „Používali jsme ho pořád. Když byly dcery malé, říkaly, že to je naše renesanční skříň, protože jsme netušili, z jakého století pochází,“ říká.

„Díky tomu, že tento příborník byl pravidelně ošetřovaný, omývaný, jeho vzhled a stav je mnohem lepší než kusů, které se nám dodnes zachovaly a zatím nebylo možné je ukázat a opravit,“ komentuje Vít Pávek.

Moučková podle svých slov nedala dopustit na vysouvací desku příborníku. „To je takový vysouvací pultík, na který se dal vyskládat porcelán, šálky, talířky. Zde se to mohlo připravit, odnést na stůl a zase zpátky zasunout,“ dodává kastelán.

Příborník teď dostanou do péče restaurátoři. Potom se stane součástí nově připravované prohlídkové trasy třeboňského zámku v zahradním traktu, kde dosud sídlil oblastní archiv a ještě před ním tam byly nejhonosnější zámecké pokoje.

Lucie Suchánková Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme