Unikátní odvšivovací stroj našli při bourání bývalé věznice. Připomíná ilustrace z románů Julese Vernea

Parní odvšivovací přístroj, tak by se dalo nazvat zařízení, které našli stavbaři při demolici bývalé věznici v Mladé Boleslavi. Podobné prý bylo v koncentračním táboře v Terezíně.

Mladá Boleslav Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvšivovací stroj

Odvšivovací stroj | Foto: Radek Duchoň | Zdroj: Český rozhlas

Historický odvšivovací stroj je přes dva metry dlouhý a má průměr kolem 50 centimetrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vzácném nálezu zjišťoval reportér Radek Duchoň

„Připomíná tak trochu papiňák, jenom se do něj nedávalo jídlo, ale oděvy, případně  ložní prádlo, které bylo potřeba odvšivit. Celé to zařízení bylo napojeno k parovodu, kterým se dovnitř dostávala pod tlakem pára,“ popisuje nález Filip Krásný, archeolog Muzea Mladoboleslavska.

„Osobně mi to velmi připomíná ilustrace k románům Julese Vernea. Trochu steampunk. Ten stroj je zřejmě dost unikátní. Zatím mám informace o tom, že podobný měl být v Terezíně,“ dodává archeolog.

Do věznice se odvšivovací přístroj nevrátí, zůstane v muzeu.

Označené cihly i křížek

Z bývalé věznice, kde se stroj našel a ze které v jednom z akčních filmů herec Tom Cruise utíká coby z ruského žaláře, budou byty. Postaví je soukromý investor. Jeho ředitel Pavel Vecán shrnuje, co dalšího na místě stavbaři při demolici celého objektu našli a předali muzeu:

„Sejmuli křížek kapličky nad hlavním vstupem. Archeologové měli zájem také o cihly, které byly označeny číselně z cihelny Řepov a samozřejmě o artefakty typu mříže a dveře jednotlivých cel. Myslím, že z tohoto si vzali pár kousků, včetně kování a klíčů.“

Areál bývalé věznice v Mladé Boleslavi byl známou filmovou lokací. Mimo jiné se tam natáčely filmy Hannibal Zrození, Prachy dělaj člověka, Kajínek, Obsluhoval jsem anglického krále nebo seriály jako Zločiny Velké Prahy a Případy 1. oddělení.

Proti bourání historického objektu z roku 1928 podepsalo téměř 200 lidí petici.

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme