Zmizeli v mrazu a bosí. Experti chtějí objasnit záhadnou tragédii, která se stala před 60 lety v Rusku

Ruská prokuratura chce udělat definitivní tečku za záhadným incidentem z roku 1959, kdy na severu Uralu při výpravě skupiny ruských turistů z neznámých příčin zemřelo devět lidí. Tajemná a dodnes nevysvětlená smrt dráždí fantazii ruských i zahraničních amatérských badatelů. Stala se i námětem několika filmů. Média spočítala, že o příčině tragédie bylo vypracováno 75 verzí.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník v Jekatěrinburgu se jmény a fotografiemi turistů, kteří v roce 1959 záhadně zemřeli během výpravy na Horu mrtvých. | Foto: Artur Andrzej | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

V únoru 1959 se výprava vedená Igorem Ďatlovem vydala zdolat horu Cholat Sjachyl (Hora mrtvých) vysokou 1079 metrů v severní části pohoří Ural. Když záchranáři ztratili se skupinou rádiový kontakt, vydali se turisty hledat.

V jednom z průsmyků, který nyní nese Ďatlovovo jméno, našli devět mrtvých těl. Z výpravy přežil jediný účastník, který se od ní kvůli nevolnosti oddělil.

Pátrání po zmizelém letu MH370 končí. Osud boeingu s 239 lidmi na palubě nadále zůstává záhadou

Číst článek

Mrtví měli zpřerážené končetiny a rozbité hlavy, jedna oběť měla vyříznutý jazyk. Stan, v němž expedice nocovala, byl protržený zevnitř, turisté v třicetistupňovém mrazu opustili nocleh z neznámých důvodů bosí. Známky boje ale prý kriminalisté na místě nenašli.

Podle úřední zprávy tehdejších sovětských vyšetřovatelů způsobila smrt turistů blíže neurčená přírodní pohroma. Veřejnost ale tehdejší vysvětlení neuspokojilo tím spíš, že úřady oblast tragédie na tři roky uzavřely. Vyšetřování do 70. let minulého století probíhalo v režimu utajení.

Ruská prokuratura v pátek oznámila, že se rozhodla prověřit tři základní verze incidentu. Jakékoli kriminální pozadí tragédie přitom vyloučila a popřela i spekulace, že sovětské úřady před 60 lety skutečná fakta o Ďatlovově výpravě zamlčely nebo zmanipulovaly.

Smrt turistů podle pátečního prohlášení prokuratury způsobila lavina, uragán nebo masivní sesun velké sněhové desky.

V březnu navštíví místo tragické události tým expertů, kteří provedou závěrečné analýzy. Pak se prý veřejnost konečně dozví pravdu.

O uralské tragédii vznikl v roce 2000 filmový dokument ve studiích uralské televize TAU. O rok později se tématu ujal televizní kanál History Channel. Finsko-americký režisér Renny Harlin natočil v roce 2013 horor Incident v Ďatlovově průsmyku (The Dyatlov Pass Incident), který se pod názvem Záhada Hory mrtvých objevil i v českých kinech.

Takto vypadal stan mrtvých turistů, když jej 26. února 1959 našli záchranáři. | Foto: Vyšetřovatelé případu | Zdroj: Wikipedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme