První lidé se v Americe usadili o více než 15 000 let dřív, než si vědci doposud mysleli

Lidé osídlili Ameriku už před 33 000 lety. To je o víc než 15 000 let dřív, než archeologové původně předpokládali. Tým vědců o svém zjištění informoval v časopise Nature. Svůj odhad zakládá na objevu kamenných nástrojů v jeskyni Chiquihuite v Mexiku.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé osídlili Ameriku už před 33 000 lety. To je o víc než 15 000 let dřív, než archeologové původně předpokládali. Dokazují to nové nálezy

Lidé osídlili Ameriku už před 33 000 lety. To je o víc než 15 000 let dřív, než archeologové původně předpokládali. Dokazují to nové nálezy | Zdroj: Reuters

Dříve archeologové předpokládali, že prvními příchozími do Severní a Jižní Ameriky byli lidé kultury Clovis. Ti na kontinent dorazili přes Sibiř a Aljašku v době ledové před asi 11 500 lety. Tato teorie ale později padla s objevem důkazů lidské přítomnosti v chilském Monte Verde před více než 14 000 lety.

V novém tisíciletí pak výzkumníci našli ještě starší důkazy lidského osídlení. Nový objev ze středního Mexika ale dataci lidské přítomnosti na kontinentu posouvá mnohem dál, informují v časopise Nature. K určování stáří kamenných nástrojů, sedimentů a kostí na místě archeologové využili radiokarbonovou metodu a opticky stimulovanou luminiscenci.

Nová zjištění by podle BBC mohla vést vědce k opětovnému prozkoumání některých míst spojených s raným osídlením kontinentů. 

Svůj odhad vědci zakládají na objevu kamenných nástrojů v jeskyni Chiquihuite v Mexiku (na snímku) | Zdroj: Reuters

Nálezy z jeskyně Chiquihuite v mexickém státě Zacatecas zahrnují 1930 nástrojů z vápence, mezi nimiž jsou i jemná ostří, která mohla být užívána ke krájení masa, a špičaté objekty, jež mohly sloužit jako hroty oštěpů či kopí.

Jeskyni obývali tisíce let

Vědci radiokarbonovou metodou datování zjistili, že nejstarší z nástrojů pocházejí z doby před 33.000 až 31.000 lety. „Je zde jen pár výrobků tohoto stáří. Ale jsou tu,“ uvedl archeolog Ciprian Ardelean z univerzity ve státě Zacatecas a hlavní autor jedné ze dvou studií, které byly na toto téma zveřejněny v časopise Nature.

Nejmladší nástroje dosahují stáří 12.500 let. Podle expertů tak lidé jeskyni Chiquihuite, nacházející se ve velké nadmořské výšce, obývali po dlouhých 20 tisíc let. Žádné lidské kosti se ale na místě nenašly.

Ve druhé studii publikované v časopise Nature se píše o 42 různých lokalitách po celé Severní Americe, které dokazují lidskou přítomnost na kontinentu již v období před 26 až 19 tisíci lety. Vědci se domnívají, že malé množství lidí mohlo přijít na severoamerickou pevninu dříve, než se doteď předpokládalo. Někteří se přitom do Ameriky mohli dostat lodí.

„Je zřejmé, že lidé byli v Americe dlouho před rozvojem takzvané cloviské kultury,“ prohlásila k novým nálezům antropoložka Ruth Gruhnová z univerzity v kanadské provincii Alberta.

Kateřina Havlíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme