První úlovek ÚSTR z digitalizace dokumentů na Ukrajině. Má doklady o vyšetřování Čechoslováků v SSSR

Digitalizované spisy československých občanů či krajanů, kteří byli ve 30. až 50. letech 20. století vyšetřováni sovětskými bezpečnostními orgány na Ukrajině, získal Ústav pro studium totalitních režimů. První část dokumentů byla v březnu digitalizována na Ukrajině. Na projekt poskytlo peníze české ministerstvo kultury, sdělila ve středu mluvčí ústavu Darja Čablová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi digitalizovanými dokumenty jsou i ty týkající se krajanů, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, za druhé světové války spolupracovali s nacisty či se podíleli na pronásledování Židů.

Tajné dokumenty z archivů KGB by se díky Ukrajině měly dostat k českým historikům

Číst článek

„Během prvního měsíce jsme získali kopie 74 spisů sovětských bezpečnostních složek z regionálních archivů Bezpečnostní služby Ukrajiny. Celkem je to 14 995 stran,“ uvedl historik Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Adam Hradilek, který se dlouhodobě zabývá perzekucí československých občanů a krajanů na území bývalého Sovětského svazu.

Dokumenty se digitalizují na pracovišti zřízeném Ústavem pro studium totalitních režimů v Národním memoriálním muzeu obětí okupačních režimů ve Lvově.

„Do této doby jsme měli dokumenty jen ke krajanům, kteří byli v Sovětském svazu ve vykonstruovaných politických procesech nespravedlivě odsouzeni k smrti či k nuceným pracím v gulagu. Nyní jsme poprvé získali dokumenty k našim krajanům, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, v období druhé světové války spolupracovali s nacisty, či se dokonce podíleli na pronásledování Židů,“ řekl Hradilek.

„Jeden spis, vedený na dva lidi, se například týká starosty města Česká Golovle (dnešní Nižní Golovle) a vedoucího tamní policie. Stojí v něm, že starosta dodával Němcům proviant a získal za to i ocenění. Ten policista pak zatkl a předal místní židovskou rodinu. Ukradl také část jejich majetku, která se u něj po válce našla,“ popsal Hradilek jeden z případů.

Dokumenty NKVD i KGB

Tříletý grant českého ministerstva kultury na projekt Digitální archiv dokumentů NKVD/KGB ve vztahu k československé historii obdržel koncem minulého roku ÚSTR společně s kolegy z katedry kybernetiky Západočeské Univerzity v Plzni.

„Cílem je vytvořit on-line archiv dokumentů a fotografií NKVD, KGB a dalších sovětských bezpečnostních složek, v němž se dá vyhledávat podle obsahu dokumentů, jmen nebo časových a geografických údajů,“ doplnil Hradilek.

Šestinásobná účast na přednáškách. O online výuku historika z ÚSTRu Pinkase je nyní velký zájem

Číst článek

V archivu zájemci najdou kromě spisů z ukrajinských archivů, které budou ještě přibývat, také tisíce spisů, které ÚSTR už získal v rámci projektu Čechoslováci v gulagu - dokumentace politických represí v SSSR.

ÚSTR v únoru podepsal smlouvu se Státní archivní službou Ukrajiny, díky níž se podařilo dosáhnout dohody se Státním archivem Zakarpatské oblasti v Užhorodu, kde se nacházejí spisy vedené na zhruba 5500 československých občanů vězněných v gulagu. Digitalizace těchto spisů začne po uvolnění regulací souvisejících s epidemií koronaviru.

Novinkou pak pro ÚSTR podle Hradilka byly informace o kyjevském archivu, který spravuje obrazovou dokumentaci. „V současné várce spisů většina postrádá fotografie. Ty byly vyděleny do tohoto archivu. Už nám i napsali, že jsou s námi ochotni spolupracovat. Bude však třeba tam zajet a posoudit, jak vše bude možné zpracovat,“ uzavřel Hradilek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme