V Egyptě našli hlavu 4000 let staré dřevěné sochy zpodobňující vládkyni Anchesenmerire II.

Archeologové v Egyptě našli hlavu dřevěné sochy, která zřejmě zpodobňovala vládkyni z třetího tisíciletí před Kristem. Oznámilo to ve středu egyptské ministerstvo pro historické památky. V oblasti u města Sakkára prý mohou brzy přijít další objevy.

Sakkára Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profil Anchesenmerire II. nelezený v pohřebním chrámu

Profil Anchesenmerire II. nelezený v pohřebním chrámu | Foto: Juan R. Lazaro | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

Nález odkryl francouzsko-švýcarský archeologický tým v čele s profesorem Philippem Collombertem z Ženevské univerzity. Hlava v životní velikosti ozdobená dřevěnými náušnicemi je ve špatném stavu a vyžaduje restaurační práce, napsal server Ahram Online.

Podle všeho socha patřila správkyni Anchesenmerire II., která kolem roku 2250 před naším letopočtem vládla za svého dospívajícího syna, pozdější krále Pepiho II. ze šesté dynastie.

Ve stejné oblasti nedaleko Gízy byla v uplynulých týdnech nalezena také část obelisku  a pyramidion (pyramidovité zakončení obelisku), které mohou být součástí dosud neobjevených staveb zasvěcených královně Anchesenmerire II.

Jsou z růžového mramoru. „Je to slibná oblast, která by brzy mohla ukázat další tajemství," uvedl Mustafa Wazírí z památkového ministerstva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme