V egyptské Gíze objevili hrobku kněžky Hetpet, zdobí ji vzácné hudební scény

Egyptští archeologové oznámili objev cenné hrobky v Gíze. Pohřbená v ní byla kněžka Hetpet z doby stavby gízských pyramid. Podle egyptského ministerstva památkové péče měla úzké vazby na královský palác. Dobře zachovaná je vzácná nástěnná výzdoba. Hřbitovy v okolí Velké pyramidy se zkoumají už přes sto padesát let. Na hrobku kněžky Hetpet ale egyptologové narazili až minulý rok.

Gíza Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzácné nástěnné scény ukazují hudební a taneční zábavy. V hrobce jsou vyobrazené také opice, které tančí před hrajícím orchestrem.

Vzácné nástěnné scény ukazují hudební a taneční zábavy. V hrobce jsou vyobrazené také opice, které tančí před hrajícím orchestrem. | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

„Je to první objev roku 2018. Jde o soukromou hrobku patřící dámě jménem Hetpet. Domníváme se, že žila v období páté dynastie, to znamená kolem roku 2400 před Kristem,“ uvedl egyptský ministr památkové péče Chálid Inéní.

Vzácné nástěnné scény ukazují hudební a taneční zábavy. V hrobce jsou vyobrazené také opice, které tančí před hrajícím orchestrem.

Počet turistů v Egyptě znovu stoupá a za loňský rok jich přijelo 7,5 miliónu. Lákadlem má být třeba plánovaná letošní inaugurace Velkého egyptského muzea v Gíze.

Egyptští archeologové oznámili objev cenné hrobky v Gíze | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme