V egyptské Gíze objevili hrobku kněžky Hetpet, zdobí ji vzácné hudební scény

Egyptští archeologové oznámili objev cenné hrobky v Gíze. Pohřbená v ní byla kněžka Hetpet z doby stavby gízských pyramid. Podle egyptského ministerstva památkové péče měla úzké vazby na královský palác. Dobře zachovaná je vzácná nástěnná výzdoba. Hřbitovy v okolí Velké pyramidy se zkoumají už přes sto padesát let. Na hrobku kněžky Hetpet ale egyptologové narazili až minulý rok.

Gíza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzácné nástěnné scény ukazují hudební a taneční zábavy. V hrobce jsou vyobrazené také opice, které tančí před hrajícím orchestrem. | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

„Je to první objev roku 2018. Jde o soukromou hrobku patřící dámě jménem Hetpet. Domníváme se, že žila v období páté dynastie, to znamená kolem roku 2400 před Kristem,“ uvedl egyptský ministr památkové péče Chálid Inéní.

Vzácné nástěnné scény ukazují hudební a taneční zábavy. V hrobce jsou vyobrazené také opice, které tančí před hrajícím orchestrem.

Počet turistů v Egyptě znovu stoupá a za loňský rok jich přijelo 7,5 miliónu. Lákadlem má být třeba plánovaná letošní inaugurace Velkého egyptského muzea v Gíze.

Egyptští archeologové oznámili objev cenné hrobky v Gíze | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme