Od smrti Václava Havla uplynulo devět let, lidé mohou jeho památku uctít na pietních místech

Autor divadelních her, disident, odpůrce komunistického režimu a nakonec hlava státu. Přesně před devíti lety zemřel poslední československý a první český prezident Václav Havel, bylo mu 75 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První český prezident Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 | Zdroj: Reuters

Václava Havla poprvé zvolili prezidentem jednohlasně ještě komunističtí poslanci 29. prosince 1989, tedy na konci Sametové revoluce. Pár dní na to už měl svůj Novoroční projev, který se stal legendárním. Václav Havel v něm reflektoval projevy svých předchůdců za posledních 40 let.

SOUTĚŽ: 100 x Václav Havel. Vyhrajte audioknižní čítanku výroků bývalého českého prezidenta

Číst článek

Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit. Celá odvětví průmyslu vyrábějí věci, o které není zájem, zatímco toho, co potřebujeme, se nám nedostává, přednesl tehdy.

Jeho památku mohou v pátek 18. prosince lidé uctít třeba na Jungmannově náměstí v Praze, svíčku můžou zapálit i třeba u lavičky Václava Havla ve Wonkově ulici v Hradci Králové. Čtení z Havlových děl ale bude letos na pietních akcích kvůli koronaviru zrušené. Svíčku nebo květinu pak lidé ponesou i na Hrádeček, žádná oficiální vzpomínková akce tam ale letos plánovaná není.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme