Král Václav IV. se nepotatil. Víc než vládnutí ho zajímaly knihy

Nebyl rozeným politikem jako jeho otec Karel Čtvrtý. Václava IV. spíš zajímaly knihy, sbíral rukopisy. Komplikovaná osobnost a složité historické období - tato kombinace zanechala dojem z vlády Václava IV. jako jednoho z méně šťastných období našich dějin. Je také často vnímán jako ten, který stojí za smrtí Jana Nepomuckého a mistra Jana Husa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav IV. z Bible Václava IV.

Václav IV. z Bible Václava IV. | Foto: Adriana Krobová

Srovnávání s úspěšným panovníkem, otcem Karlem IV. a celkové zhoršení politických a společenských poměrů, to všechno vychází pro hodnocení v neprospěch krále Václava IV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští panovníci jak je neznáte - Václav IV: Připravila Regina Květoňová

„Státník nebyl moc dobrý. Přestože ta černá legenda, která se nad ním vznáší, je přeci jenom černější, než jaká byla skutečnost, Václav IV. se jako politik nenarodil. Politikem byl jeho otec Karel. Pro něj byla politika denním chlebem a skutečně takovou potřebou. Stejně tak jeho mladší bratr Zikmund byl rozený politik. Václav měl přece jenom spíše, řekněme, kulturní zájmy,“ říká historik Robert Novotný z Centra medievistických studií Akademie věd.

Václav IV. nebyl dobrý panovník, na tom se historikové shodují. Souhlasí ale i s tím, že se kolem jeho osobnosti vytvořila řada klišé, která z něj udělala temnou postavu našich dějin.

První manželku asi zabil Václavův pes

Ani soužití s Václavem IV. asi nebylo snadné, na smrti své první manželky Johany Bavorské nejspíš doopravdy nesl svůj díl viny. Říká se, že jí manželův lovecký pes prokousl hrdlo, když v noci sahala po nočníku.

První česká světice očima historiků: Ludmilu trápily migrény a nespavost

Číst článek

„Tato historka byla dlouho považována za jakousi legendu, něco, co si vymyslel pozdější kronikář, ale teď nedávno se objevila diplomatická relace, ve které se mluví o tom, že Václav má velmi rád velké lovecké psy, kteří jsou ostří proti lidem, a jeden takový měl být dopraven na jeho dvůr. Takže ta zkazka o smrti Johany Bavorské mohla být pravdivá,“ říká Novotný.

I když historikové pracují na stále přesnějším obraze Václava IV., pozitivní osobnost českých dějin z něj asi nikdy nebude.

Regina Květoňová, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme