Vadná mina a TNT pod stolem způsobilo před 100 lety jeden z největších výbuchů v Česku
Výbuch v největší muniční továrně v Rakousku-Uhersku rozbil okna až ve více než šest kilometrů vzdáleném centru Plzně. Incident známý jako Bolevecká katastrofa se stal před 100 lety. Stál život 202 zaměstnanců a dalších asi 1000 zranil.
25. května 1917 v půl druhé odpoledne se ozval výbuch v areálu muniční továrny Střílna, která byla součástí Škodových závodů v Plzni, v baráku číslo 10, kde dělníci montovali zapalovače do min. Ty začaly létat na všechny strany a postupně řetězovou reakcí způsobovaly výbuchy v dalších objektech muničky.
V té době bylo v areálu 2580 dělníků (862 mužů a 1718 žen) a dalších 354 lidí pracujících na stavbách. Dohromady s vojáky, četníky ze strážního oddílu a hlídkou městského hasičského sboru bylo v areálu továrny na tři tisíce lidí.
Srážka lodí, výbuch plynu i muničního skladu. Podívejte se na 5 nejničivějších nejaderných explozí
Číst článek
Nejhorší výbuch nastal kolem čtvrt na tři, kdy explodovalo skladiště trhavin. Výbuch rozbil okna nejen Měšťanské besedy a hotelu Waldek, ale také ve více než šest kilometrů vzdáleném centru Plzně. Na pět dnů musel být zastaven provoz na železnici mezi Plzní a Žatcem. Zasypaly ji trosky z továrny a munice.
Uvádí se, že výbuch nepřežilo 202 lidí a dalších 1000 bylo zraněno. Třiatřiceti obětem bylo mezi 15 a 16 lety.
Příčinou výbuchu byl pravděpodobně vadná mina, kterou vedoucí nechal před odchodem na oběd „dát stranou", a také nedodržování bezpečnostních pravidel. Ten den totiž dovezli do továrny novou zásobu TNT, kterou dělníci uskladnili pod stoly v domě číslo 10, aby nenavlhla.