Umučili ho kvůli čihošťskému zázraku. Nyní pátera Toufara připomíná pamětní deska na valdické věznici

Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je od středy u valdické věznice na Jičínsku. Toufar byl obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku z roku 1949.

Valdice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je od středy u valdické věznice na Jičínsku. | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Tehdy se v kostele v Číhošti při mši údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Pro totalitní režim to byla záminka k útoku na katolickou církev. Státní bezpečnost pátera později zatkla a mučila za zdmi valdické věznice. Následně zemřel v pražském sanatoriu.

V Zahrádce je plastika faráře Toufara. Je to moje poslední velká socha, řekl Olbram Zoubek

Číst článek

S myšlenkou vytvoření pamětní desky přišli dva zaměstnanci věznice. „Myslím si, že se podařila mimořádně dobrá věc, která ukázala na to, že je zapotřebí vzpomínat na lidi, kteří byli pronásledováni, kteří trpěli za svoji víru, za své přesvědčení. To dnešní mladá generace musí vědět a i občané České republiky,“ říká vězeňský kaplan Pavel Zvolánek.

Deska je umístěna přímo u vstupní brány věznice. „To, co bylo těch v padesátých letech, je nutné si neustále připomínat, aby k tomu už nikdy nedošlo,“ dodává dlouholetý pracovník věznice Pavel Kuřátko.

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme