Zemřel Vasil Demjan, jeden z posledních bojovníků od Sokolova a Dukly

Minulý týden zemřel jeden z posledních účastníků bojů o Sokolovo a na Dukle poručík ve výslužbě Vasil (Michal) Demjan. Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO to uvedl na twitteru. Pohřeb se bude konat v pátek odpoledne v motolském krematoriu. Rodák z Podkarpatské Rusi prošel výcvikem v Buzuluku, v bojích druhé světové války byl dvakrát raněn.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Vasil Demjan, jeden z posledních bojovníků od Sokolova a Dukly

Zemřel Vasil Demjan, jeden z posledních bojovníků od Sokolova a Dukly | Zdroj: Paměť národa

„Se smutkem jsem přijal zprávu, že ve věku 97 let zemřel jeden z posledních veteránů východní fronty poručík v.v. Vasil Demjan, účastník bojů o Sokolovo a na Dukle. Čest jeho památce!" uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar na twitteru.

Veterán zemřel podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška 29. května, rodina o jeho smrti úřad informovala ve středu. Pohřben bude v pátek ve 14.15 v motolském krematoriu.

Střelili ho do obličeje a ruky

Demjan se podle projektu Paměť národa narodil v listopadu 1921 v obci Vyšný Verecký na Podkarpatské Rusi v zemědělské rodině. Po obsazení Podkarpatské Rusi Maďarskem v březnu 1939 byl nucen vstoupit do maďarské polovojenské organizace Levente.

V březnu 1940 odešel s kamarády do Sovětského svazu za lepším životem. V SSSR byl odsouzen na tři roky za ilegální překročení hranic a skončil v gulagu na Sibiři. Propuštěn byl v listopadu 1942, kdy se rozhodl vstoupit do tvořících se československých vojenských jednotek.

V Buzuluku prošel krátkým výcvikem a byl zařazen jako pomocník lehkého kulometu do 2. roty 1. československého samostatného polního praporu na obranu Sokolova.

Ve Spojených státech si připomínají den D, u památníku ve Washingtonu zazněla jména všech amerických obětí

Číst článek

Ukrajinské Sokolovo bylo prvním místem bojového nasazení československé bojové jednotky v SSSR. Jejím úkolem bylo bránit proti německé přesile postavení u řeky Mža. Demjan tam byl raněn střelou do obličeje a utrpěl průstřel pravé ruky.

Po vyléčení byl zařazen do Rudé armády, absolvoval ženijní výcvik a v roce 1944 se účastnil kurské ofenzivy jako pomocník těžkého kulometu, kde byl opět raněn.

Po vyléčení se dostal do minometné roty 1. brigády, se kterou se účastnil karpatsko-dukelské operace. Jako člen strážní roty bránil sanatorium ve Vyšných Hágách proti Hlinkově gardě.

‚Táhněte do Německa!‘ Přečtěte si životní příběh sudetského Němce z antifašistické rodiny

Číst článek

Po válce hlídal odcházející sudetské Němce a následně působil ve strážním oddílu mezinárodní organizace Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu.

V letech 1947 až 1949 působil jako dozorce ve Valticích, na okresním soudu v Mikulově a na Pankráci, kdy byl z pozice dozorce propuštěn. Našel si práci jako dělník a tiskař v pražské Pergamence, kde setrval až do důchodu v roce 1976.

Byl oceněn československou Sokolskou medailí a sovětskou medailí Za vítězství nad Německem. V roce 2017 byl jmenován do hodnosti poručíka ve výslužbě.

Demjan byl dlouholetým členem Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme