Britské korunovační klenoty přežily válku v krabici od sušenek, odhalil dokument BBC

Část britských korunovačních klenotů byla za války zahrabána v krabici od sušenek. Vyplývá to z dokumentu BBC, v němž britská královna Alžběta II. vzpomínala na korunovaci. S tou podle ní byly spojeny i některé nepříjemnosti.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. před proslovem v britském parlamentu (květen 2013)

Britská královna Alžběta II. před proslovem v britském parlamentu (květen 2013) | Zdroj: Reuters

V dokumentu The Coronation (Korunovace), který BBC odvysílala v neděli večer, zazněla mimo jiné informace, že cenné drahokamy, které jsou součástí britských korunovačních klenotů, přečkaly 2. světovou válku zahrabané v dóze od keksů na zámku Windsor. Alžbětin otec, král Jiří VI., nechal drahé kameny schovat před nacisty. Svou dceru ale do tajemství nezasvětil.

Britská premiérka Mayová obměnila vládu, klíčové ministry si ale nechala

Číst článek

Mezi zakopanými cennostmi byl i takzvaný rubín Černého prince, který je součástí Britské imperiální koruny. Tu královna nosí například na ustavujících schůzích britského parlamentu.

Nyní 91letá panovnice zpravidla neposkytuje žádné rozhovory. Pro BBC One ale učinila výjimku při příležitosti 65. výročí své korunovace. Se suchým britským humorem vzpomínala i na korunovační ceremonii a s ní spojené nepříjemnosti. Například dlouhá jízda v pozlaceném kočáře k Westminsterskému opatství prý "nebyla zrovna pohodlná", protože prakticky seděla na pružinách potažených kůží.

Nepohodlná byla i těžká koruna, prozradila královna, která měla při interview na sobě modré šaty a působila velmi soustředěně. S korunou na hlavě se prý člověk nemůže podívat dolů a číst si text projevu.

„Jinak si člověk může zlomit vaz a koruna spadne dolů," dodala Alžběta s úsměvem.

Dnešní britská panovnice se stala 6. února 1952 nástupkyní svého otce Jiřího VI., který zemřel v pouhých 56 letech. Velkolepá slavnostní korunovace se však v Londýně konala teprve 2. června 1953.

Dokument dál odhalil například skutečnost, že většině chlapců v kostelním sboru z rozrušení selhával hlas a jedna ze šesti dívek, které nesly Alžbětinu vlečku, málem omdlela. Součástí korunovačního ceremoniálu je pomazání. Děkan opatství John Hall v dokumentu prozradil, že použitý olej vyrobený na základě receptury používané v 17. století. Tehdy sestával ze sezamových semínek a olivového oleje a byl provoněn růžemi, květy pomerančovníku, jasmínu, ambrou, pižmem a esencí z (pachových žláz) cibetky.

Rozhovor s královnou vedl britský politický komentátor Alastair Bruce. Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že při podobných rozhovorech se královny neptá na přímé otázky, ale spíš to jsou takové jednoslovné komentáře. Podle agentury Reuters jde o velmi vzácné a ojedinělé vyprávění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme