Vlajka a saně z expedice polárníka Shackletona zůstanou v Británii. Artefakty zakoupil vládní fond

Britská vláda zakoupila sáně a vlajku použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k jižnímu pólu. Podle vládního fondu národního dědictví NHMF měla koupě za cíl, aby cenné artefakty uznávaného polárníka zůstaly na britské půdě, uvedla agentura AP. NHMF uvedl, že zaplatil 204 000 liber (5,89 milionu korun) za tyto dva předměty, které Shackleton použil během své první antarktické expedice z let 1907 až 1909.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sáně použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k jižnímu pólu.

Sáně použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k jižnímu pólu. | Zdroj: Profimedia

Shackletonova expedice Nimrod - pojmenovaná po stejnojmenné lodi - se v Antarktidě dostala do vzdálenosti přibližně 180 kilometrů od jižního pólu. Tak blízko do té doby k jižní točně nikdo nepronikl.

První vánoční pohlednice pochází z Británie. Zpočátku na ně zkoušeli tisknout i klauny nebo motýly

Číst článek

Objevitelé se s ohledem na docházející zásoby museli obrátit zpět, aniž by dosáhli cíle. Navzdory tomu je výprava považována za jednu z nejúspěšnějších v britských dějinách, neboť připravila půdu pro zdárnou expedici norského objevitele Roalda Amundsena hned o dva roky později.

Dochované sáně o délce 3,35 metru byly jedněmi ze čtyř, na nichž účastníci výpravy táhli zásoby antarktickou pustinou. Vlajka s červenou hlavou jednorožce a zlatou kotvou se vyskytuje na mnoha zrnitých fotografiích z expedice.

„Z výpravy toho zbylo velice málo,“ řekl Jeremy Michell, hlavní kurátor Národního námořního muzea v Londýně, kde budou sáně vystaveny. „V naší polárnické výstavě, kterou tu máme, je jenom jeden předmět, kterým je nepříliš záživná stojací lampa z Nimrodu. U ní nejdou vyprávět stejně inspirující příběhy, jako když máte sáně.“

Vlajku obdrží Scottův institut pro polární výzkum ve městě Cambridge.

Hřbitov s hroby Karla Marxe nebo George Michaela kvůli oteplování ničí houby. Hlídači žádají o pomoc

Číst článek

Sáně a vlajka byly vlastnictvím Erika Marshalla, chirurga a polárníka, který Shackletona při expedici Nimrod doprovázel. Koupil je ze zahraničí a v 50. letech daroval své bývalé škole.

Dašlí nákupy

Ředitelka NHMF Eilish McGuinnessová uvedla, že její instituce během pandemie covidu-19 zrušila mnoho plánovaných nákupů, nadále je však připravena kupovat „věci v naléhavých a speciálních případech“, které by se mohly ztratit. „Po celou dobu panovala obecná shoda, že toto bylo natolik důležité, že jsme opravdu museli pomoci zachovat tak cenné předměty ve Spojeném království,“ dodala.

Shackleton jižního pólu nikdy nedosáhl a zemřel v roce 1922 na ostrově Jižní Georgie při své čtvrté antarktické expedici. V roce 2002 se umístil na 11. místě v televizní soutěži 100 největších Britů, v níž diváci vysílací společnosti BBC vybírali nejvýznamnější postavu britských dějin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme