Od první tankové bitvy uplynulo sto let. Stroje vážily 30 tun a jely maximálně osmikilometrovou rychlostí

První světová válka znamenala revoluci ve vojenství. Mimo jiné se v ní poprvé uplatnily tanky. A v úterý uplynulo přesně sto let od chvíle, kdy se na bojišti obrněná vozidla na pásech vůbec poprvé střetla. Bitvu nedaleko francouzské obce Villers-Bretonneux během německé jarní ofenzivy vyhráli spojenci. Ale střet se zapsal do historie i kvůli setkání britských a německých tanků.

Villers-Bretonneux (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jedné straně stály britské tanky Mark IV a na té druhé německé tanky A7V. Hlučné setkání unikátních prapředků dnešních tanků, z nichž každý vážil okolo 30 tun, si před časem připomnělo s využitím replik Tankové muzeum v Bovingtonu na jihu Anglie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před sto lety se poprvé v dějinách utkal v bitvě tank s tankem

Tyto obrněnce první světové války přiblíží vojenský historik Ivo Pejčoch.

„V obou případech se jednalo o velké krabicovité trupy, nýtované. Byly to skutečně mohutné, velké stroje, poměrně pomalé, protože dosahovaly rychlosti maximálně do 8 km/h. Tahle koncepce se pochopitelně velmi rychle přežila a již meziválečné tanky byly podstatně rychlejší, měly otočnou věž, mnohem méně mužů osádky,“ popsal Radiožurnálu historik.

Britský MARK IV obsluhovalo 8 mužů a německý A7V dokonce 18 vojáků. Jejich střetnutí ve Francii jde ale zároveň označit za souboj dvou dam a anglického gentlemana s německým ohroženým druhem.

„Ty britské stroje měly výzbroj v kasematech na bocích a je zajímavostí té doby, že Britové vyráběli vždycky dvě verze daného tanku označené jako mužské a ženské. Mužské tanky byly vyzbrojené dvěma kanóny, ty ženské byly vyzbrojené sadou kulometů,“ říká Pejčoch.

A bitvy u Villers-Bretonneux se zúčastnily dva ženské a jeden mužský tank. Proti nim stanuly tři německé tanky vyzbrojené jedním kanonem a šesti kulomety, vzhledem k tomu, kolik jich Němci vyrobili, mohli britští tankisté hovořit o setkání se skutečnou raritou.

Originál německého tanku A7V se dochoval pouze jeden. Jde o stroj pojmenovaný Mephisto, který se zúčastnil bitvy u Villers-Bretonneux. | Foto: Skyring | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

„Ty jejich tankové jednotky používaly v řadě případů stroje, které ukořistili Britům, takže se v německé armádě běžně setkáváme s tanky britské výroby. Britové zcela překonali produkcí své protivníky, za první světovou válku vyrobili 2 500 tanků, zatímco Němci pouhých 20 a v této oblasti zcela zaspali,“ vysvětluje historik.

Zatímco původní britské tanky Mark IV najdete v muzeích hned na několika kontinentech. Originál německého tanku A7V se dochoval pouze jeden. Jde o stroj pojmenovaný Mephisto, který se zúčastnil bitvy u Villers-Bretonneux.  Posléze ho ukořistily australské jednotky a tak dnes tuto unikátní vojenskou trofej vystavuje muzeum v australském Queenslandu.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme