‚Všemu lidu Československé republiky.‘ Fišerův hlas vešel do dějin, před 50 lety oznámil okupaci

Hlasatel Vladimír Fišer oznámil na rozhlasových vlnách před druhou hodinou v noci na 21. srpna 1968 vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Opakovaně četl zvláštní provolání, ve kterém vedení KSČ invazi odsoudilo. Zároveň vyzývalo všechny občany republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasatel Vladimír Fišer, který 21. srpna 1968 oznámil rozhlasovým posluchačům, že je země okupována | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Chodil jsem číst výzvy: Vážení posluchači, za okamžik budeme vysílat důležitou zprávu,“ vzpomínal před lety na svou nejdramatičtější hlasatelskou službu Fišer, který jako hlasatel pracoval v Československém rozhlase od roku 1953.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Fišer odstartoval legendární vysílání, ve kterém redaktoři informovali o situaci, tlumočili tichý vzdor obyvatel vůči okupantským vojskům i vybízeli ke klidu, aby předešli krveprolití.

Vzápětí, po přečtení výzvy, se v domech rozsvěcovala okna, taxikáři troubili, lidé volali do rozhlasu.

„Na operativním pracovišti se brzy ráno sešla spousta rozhlasáků, Jirka Dienstbier, Honza Petránek a spousta dalších,“ připomněl kdysi Fišer.

Vzrušená atmosféra okupace a nebývalá solidarita i soudržnost lidí ho provázela i cestou z rozhlasu domů.

V samoobsluze ho lidé poznávali a pouštěli ho, aby si mohl nakoupit. „Celý národ tím žil, držel palce sám sobě i vysílání,“ vyzdvihl.

Osobitý podmanivý hlas Vladimíra Fišera využíval také Krátký film.

„Kameramani běhali celou dobu po Praze a točili a točili – to už byl filmový týdeník. Honem to namluvit a do kin,“ vzpomínal.

Vladimír Fišer zemřel v roce 2015.

Jaroslav Skalický, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme