Voda jako nepřítel. Poslechněte si, jak Český rozhlas před 20 roky informoval o povodních

Červenec 1997. Před dvaceti lety Moravu, Slezsko a východní Čechy postihly ničivé povodně, které zasáhly také Polsko, Rakousko a Slovensko. Poslechněte si, jak o povodních tehdy informoval Český rozhlas.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená pošta. Při ničivých povodních v roce 1997 zalila voda celé přízemí. | Foto: Tomáš Adamec

V České republice tehdy vládla menšinová vláda Václava Klause, která po krátkém období určitého váhání složitou situaci relativně zvládla. Ve vybraných ukázkách si můžete poslechnout komentované přehledy událostí a škod z jednotlivých dnů tragédie, tak jak povodně zasahovaly stále větší díl našeho území.

Zaznamenána je i druhá povodňová vlna, rozličná opatření vlády i místních orgánů, různé negativní jevy i vlna solidarity s postiženými.

Vybrali jsme také několik nejzajímavějších ukázek z rozhovorů. Generálmajor Petr Voznica, vojenský velitel oblasti v době povodní, který později za svůj výkon této funkce vyznamenaný, odpovídal na poněkud nevojenskou otázku.

Povědomí širšího historického kontextu je patrné z rozhovoru s ministrem zahraničních věcí Josefem Zielencem. Ten hovořil o našich reálných možnostech vstupu do NATO a Evropské unie a také o svém osobním pohledu na tehdejší povodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před dvaceti lety Moravu, Slezsko a východní Čechy postihly ničivé povodně.

Prezident Václav Havel pak ve svých Hovorech z Lán ze září 1997 obsáhle připomínal špatné zacházení s krajinou a urbanistické problémy.

Rámcový přehled o následcích ničivých povodní pak přinesla dobová sumarizace zmařených lidských životů a materiálních škod.

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme