Z Vlkoše do Brookwoodu. Vojenský hřbitov s československými veterány zdobí vzpomínková lavička

Vzpomínková lavička zdobí od soboty vojenský hřbitov v Brookwoodu ve Spojeném království. Z jihomoravské obce Vlkoš ji tam přivezla skupina tamních nadšenců. Jako připomínku Dne veteránů.

Od stálého zpravodaje Brookwood Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední úpravy a vzpomínková lavička z moravské Vlkoše bude na vojenském hřbitově v anglickém Brookwoodu připravena k používání. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Pod mohutnými stromy uprostřed hřbitova montují muži dřevěnou lavičku. Stačí ještě připevnit cedulky se jmény a je hotovo. Lavička z borového dřeva má pořadové číslo 48. A proč je právě tady?

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako připomínku Dne veteránů přivezli na vojenský hřbitov v britském Brookwoodu dobrovolníci z jižní Moravy vzpomínkovou lavičku. Více si poslechněte v reportáži Jaromíra Marka.

„Kde jinde by měla být, než u těch, kteří si to nejvíc zaslouží, což jsou ti, co tady nalezli svůj poslední klid. Vojáci, kteří se účastnili jednak bitvy o Anglii a samozřejmě i celé druhé světové války,“ vysvětluje Radiožurnálu autor myšlenky vzpomínkových laviček Petr Něnička. 

„My jsme ji přivezli. Jeli jsme z České republiky až sem do Velké Británie naším vozem. Máme ho polepený, takže už po cestě nám lidé dávali najevo, jak je to úžasný. Obzvlášť tady v Anglii,“ nastiňuje Petra Kudová, jaký ohlas ve Spojeném království nápad vzbudil. Ona sama je v aktivní službě. Má za sebou tři zahraniční mise.

Nápad se zamlouvá i paní Jerry Manalasanová, ženě s českými kořeny, která se jako dobrovolnice stará o československý válečný hřbitov. „Lavička je skvělý nápad. Pomáhá vyprávět příběh a držet při životě památku hrdinů,“ myslí si Manalasanová.

O krvi z bojů se veteránům těžko mluví. Zažívají hrdinství, perzekuci i těžký návrat do života

Číst článek

Na vojenském hřbitově v Brookwoodu je pohřbeno 48 Čechů a Slováků, kteří padli ve druhé světové válce v britské uniformě. Desítky dalších veteránů, kteří zemřeli až v dobách míru, jsou pohřbeny v jejich sousedství.

Mezi nimi je i lékař Karel Antonín Macháček, který mládí prožil právě v jihomoravském Vlkoši. Odtud přijela s lavičkou i skupina nadšenců. „Mám takové přísloví: Poděkovat není slabost. A je to o tom, že co můžete udělat, je poděkovat. Jednak je to slušnost a další věc je, že u nás na vesnici do kterých vrat kopnete, tak tam byl válečný veterán,“ uzavírá Petr Něnička.

Vzpomínkovou lavičku z moravského Vlkova přivezla do Velké Británie skupina nadšenců. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme