Chorvatsko 0:0 Brazílie

Před 76 lety se v Normandii vylodilo 156 000 vojáků. Letos se poprvé nebudou konat oslavy

Přesně před 76 lety začala jedna z největších bojových akcí druhé světové války - operace Overlord. Armády spojeneckých vojsk otevřely ve Francii západní frontu. Letos se ale připomínka slavného vylodění v Normandii obejde bez velkých oslav kvůli pandemii koronaviru a následným bezpečnostním omezením.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané se vyloďují během Dne D na pláži Omaha | Foto: Cpt Herman Wall/US National Archives | Zdroj: Reuters

Poprvé po pětasedmdesáti letech se ve Francii neuskuteční velkolepé oslavy k vylodění v Normandii. Pláže Omaha, Utah nebo Juno zůstanou bez veřejnosti.

Ve Spojených státech si připomínají den D, u památníku ve Washingtonu zazněla jména všech amerických obětí

Číst článek

Města jako Caen, Bayeux, Cherbourg musela zrušit shromáždění i průvody. A místní litují, že letos v ulicích neuslyší angličtinu. Některé z akcí budou, ale jen za omezeného počtu pozvaných a bez přítomnosti veřejnosti.

Takové ceremoniály pak bude přenášet televize nebo sociální sítě. Jedna z mála akcí, která se zachovala, jsou Zvony svobody. Ty se z kostelů rozezní nejen napříč Normandií, ale i v jiných částech světa.

Během jediného dne osvobozovací akce bylo na pěti plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 000 spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

V té době již byla na východě tři roky ve válce s nacistickým Německem sovětská armáda, která v létě 1944 dospěla ke hranicím se zeměmi střední a východní Evropy.

Marie Sýkorová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme