Před 76 lety se v Normandii vylodilo 156 000 vojáků. Letos se poprvé nebudou konat oslavy

Přesně před 76 lety začala jedna z největších bojových akcí druhé světové války - operace Overlord. Armády spojeneckých vojsk otevřely ve Francii západní frontu. Letos se ale připomínka slavného vylodění v Normandii obejde bez velkých oslav kvůli pandemii koronaviru a následným bezpečnostním omezením.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané se vyloďují během Dne D na pláži Omaha

Američané se vyloďují během Dne D na pláži Omaha | Foto: Cpt Herman Wall/US National Archives | Zdroj: Reuters

Poprvé po pětasedmdesáti letech se ve Francii neuskuteční velkolepé oslavy k vylodění v Normandii. Pláže Omaha, Utah nebo Juno zůstanou bez veřejnosti.

Ve Spojených státech si připomínají den D, u památníku ve Washingtonu zazněla jména všech amerických obětí

Číst článek

Města jako Caen, Bayeux, Cherbourg musela zrušit shromáždění i průvody. A místní litují, že letos v ulicích neuslyší angličtinu. Některé z akcí budou, ale jen za omezeného počtu pozvaných a bez přítomnosti veřejnosti.

Takové ceremoniály pak bude přenášet televize nebo sociální sítě. Jedna z mála akcí, která se zachovala, jsou Zvony svobody. Ty se z kostelů rozezní nejen napříč Normandií, ale i v jiných částech světa.

Během jediného dne osvobozovací akce bylo na pěti plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 000 spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

V té době již byla na východě tři roky ve válce s nacistickým Německem sovětská armáda, která v létě 1944 dospěla ke hranicím se zeměmi střední a východní Evropy.

Marie Sýkorová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme