‚Ovlivnilo to snad každý aspekt života.‘ Před 230 lety se narodil vynálezce telegrafu Samuel Morse

Když vám někdo řekne, že Morseovu abecedu vymyslel malíř, nehádejte se s ním. Bude mít pravdu. Americký vynálezce Samuel Morse studoval malířství a živil se jako portrétista. Ale zajímala ho taky elektřina a nakonec se proslavil jako vynálezce nejznámějšího telegrafu. Od jeho narození v úterý uplynulo 230 let.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samuel F. B. Morse, vynálezce telegrafu a Morseovy abecedy

Morse proslavil americký elektromagnetický telegraf. Nebyl první ani jediný vynálezce telegrafu, ale ten jeho se ujal na celém světě. | Zdroj: Profimedia

První telegrafy se objevily už v 18. století. Ale ten, který známe, vymyslel Američan Samuel Morse.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reporzáž o výročí narození Samuela Morse

„Jeho rodina si myslela, že je přelétavý. Fakt je, že toho zvládl dost. Byl malíř, vynálezce, politik a průkopník fotografie,“ řekl před časem Morseův životopisec Kenneth Silverman v rozhovoru pro kanál Filmové archivy.

Budoucí vynálezce vystudoval Yaleovu univerzitu v roce 1811. Ve svých dvaceti letech odjel studovat malířství do Evropy a živil se malbou portrétů. Podílel se sice na vzniku americké Národní akademie designu, ale slávu mu přineslo něco jiného.

Elektromagnetický telegraf

„Proslavil ho americký elektromagnetický telegraf. Morse nebyl první ani jediný vynálezce telegrafu, ale ten jeho se ujal na celém světě,“ prozradil Silverman. Systém čárek a teček vymyslel Morse se svým obchodním partnerem, podnikatelem Alfredem Vailem. To bylo v New Yorku ve 30. letech 19. století.

Tři tečky, tři čárky, tři tečky. Před 20 lety Morseova abeceda symbolicky naposledy vyťukala SOS

Číst článek

První zprávu odeslal Morse v květnu 1844 z Baltimoru do Washingtonu. V prvním telegramu byl citát z bible, z knihy Numeri: „Co Bůh prokázal.“

„Poměrně brzy ho napadlo, že zprávy by se mohly posílat přes Atlantik. Lidé říkali, že je blázen, ale finančník Cyrus Field si to nemyslel. Spojil se s Morsem a výsledkem bylo první transatlantické telegrafní spojení,“ napsal Silverman v knize.

Jakmile se telegraf začal běžně používat, a to chvíli trvalo, změnil společenský život a obchodní sféru. Rozvíjela se železnice, vznikaly velké firmy a telegraf se všem hodil. Noviny si tehdy začaly otvírat pobočky na různých místech a ovlivnilo to snad každý aspekt života,“ dodal. 

V českých zemích vznikla první telegrafní linka z Vídně do Brna v roce 1846. O rok později ji prodloužili do Prahy.

Kandidatura

Morse byl konzervativec a republikán. „On byl vlastně politik celý život. Dvakrát kandidoval na starostu New Yorku, jednou do Kongresu a lidi chtěli, ať kandiduje na prezidenta, ale odmítl,“ napsal Silverman k jeho politické kariéře.

‚Krok, který zachrání životy.‘ 175 osobností vyzvalo USA k uvolnění patentů vakcín proti covidu-19

Číst článek

„Vždycky prohrál na celé čáře. Nesouviselo to ani tak s politikou, jako spíš s tím, že byl,i přes svou erudovanost, velice naivní. Den před volbami starosty dali jeho odpůrci do novin oznámení, že Morse z voleb odstupuje. Podpořilo ho asi 50 voličů. Jeho kamarád, spisovatel James Fenimore Cooper, poznamenal, že k vítězství mu chybělo už jen 50 tisíc hlasů.“

Patentová práva

V roce 1854 mu Nejvyšší soud přiznal patentová práva. Telegrafních sloupů přibývalo a vynálezce bohatl. „Vydělával víc než prezident Spojených států. K stáru byl milionář,“ prozradil Silverman.

Nechal si narůst plnovous, na fotkách vypadá jak starozákonní patriarcha. Přispíval na vysoké školy, kostely, misionáře i chudé umělce. Dožil se osmdesáti let.

„Lidi ho obecně moc rádi neměli. Byl panovačný, náladový, velmi sebevědomý, ale měl taky velikou představivost, byl inteligentní a pracovitý,“ shrnul Morseův životopisec Kenneth Silverman.

Telegramy přestala Česká pošta doručovat v dubnu 2010. Vytlačila je elektronická komunikace. Ale morseovka stále žije a to hlavně díky skautům a radioamatérům. 

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme